Има ръст на бързите кредити от небанкови институции от началото на годината, като увеличението от около 20% е съпоставимо с ръста в други сегменти на кредитния пазар. Бързите кредити включват не само необезпечените кредити до заплата, но и лизингови и потребителски кредити и други. БНБ регулира този сегмент, но има допълнителни мерки, които могат да бъдат взети, особено в сектора на необезпечените кредити или при отдаването на кредити на хазартно зависими. Това коментира финансовият експерт Деян Василев в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.
"През май БНБ изпрати писмо до всички банки, в което ги задължи да докладват на месечна основа показатели като съотношение дълг/доход, процент финанансиране за жилищните кредити. Има очаквания че може би през есента ще бъдат въведени мерки, където на хората, които са много задлъжняли, няма да могат да им се дават нови кредити."
Има и увеличение на необслужваните кредити през последната година, като една причина е инфлацията. България остава с рекордно ниски лихви за жилищни кредити в региона; освен при бързите кредити има ръст с около 20%-30% на жилищни и потребителски кредите спрямо миналата година, каза Василев.
"С увеличаването на доходите хората увеличават и месечените вноски по кредити, които могат да си позволят", но при едно забавяне на икономиката това може да се превърне в проблем, предупреди Василев. "Трябва да апелираме към финансовата култура на хората, която ужким с годините се увеличава."
Според Василев потребителите са достатъчно добре защитени и имат механизми да подадат оплаквания, макар да има лоши практики при сектора на необезпечените кредити. Потребителите все пак трябва сами да развият културата да избягат свръхзадлъжнялост, добави той.
"Младите хора са един рисков сегмент, защото искат всичко да се случи и купи днес."
Какви са добрите примери за бързите кредити от Румъния, какви са подвеждащите практики при бързите кредити, ще има обучение по финансова грамотност в училищата може да гледате във видеото.