Пенсиите да не бъдат увеличавани през следващата година. Това е предвидено в алтернативния вариант на бюджета, който е подготвен от Министерството на финансите. В базовия вариант бюджетният дефицит е 6,6% от БВП на страната, което е повече от всякакви фискални правила. Затова от министерството са подготвили и алтернативен вариант с дефицит от 3%.
Алтернативният бюджет предвижда отмяна на всички намалени ставки на ДДС, които бяха въведени заради пандемията, и запазване на размера на пенсиите през следващата година. Предвижда се и увеличение на акциза за цигарите и свиване на капиталовите разходи.
Ако бюджетният дефицит през следващата година е над 3% от БВП това няма да попречи за влизането ни в еврозоната, стана ясно от думите на служебния министър на финансите. Оценката за готовността ни за влизане в еврозоната ще се прави на база изпълнението на бюджета за настоящата година. Освен това Брюксел е приел, че направените разходи заради Covid-19 не се взимат предвид при оценка какъв е бюджетният ни дефицит. Така страната ни ще изпълни условията за влизане в еврозоната.
Въпреки увеличенията на пенсиите обаче, много хора остават под линията на бедност. При настоящия размер на линията на бедност от 413 лв., 485 хил. души над 60 години имат по-ниски месечни доходи. При линия на бедност от 504 лв., каквато ще бъде през следващата година, 873 хил. души над 60 години имат по-ниски доходи.