Плажът с разрушени дюни Камчия-север нямал стопанин

21.06.2019 | 14:55
по статията работи: econ.bg
Проверка на министъра на туризма Николина Ангелкова на плажа Камчия-север 1 е установила "разрушена цялост на дюната", за което е подаден сигнал до прокуратурата, съобщи ведомството
Плажът с разрушени дюни Камчия-север нямал стопанин
Снимка: Пресцентър на Министерство на туризма

Проверка на министъра на туризма Николина Ангелкова на плажа Камчия-север 1 е установила "разрушена цялост на дюната", за което е подаден сигнал до прокуратурата, съобщи ведомството. Сигнал за премахване на дюни бе подаден вчера от екоорганизации, които влизат в състава на коалицията "За да остане природа в България".

Няма стопанин на тази част от ивицата, за да може веднага да се потърси отговорност съгласно договора, съобщава още ведомството на Ангелкова.

Министърът поясни, че се очаква прокуратурата да направи проверка, за да се установи кой е нарушителят. Информирана е и Агенцията по геодезия, картография и кадастър, за да се изясни дали тези дюни са нанесени в специализираната кадастрална карта съгласно изискванията. Дори и да не са отразени в картата, обаче, нови дюнни обитания могат да бъдат добавени в нея, ако се установят на терен.

Ако се установи нарушение, прокуратурата ще прецени дали е престъпление по Наказателния кодекс, където за такива нарушения има глоба до 10 хил. лв. и затвор до 3 години. Санкцията ще бъде и по Закона за защитените територии, ако се установи, че дюната попада в тях, каза министърът.

Междувременно от профила си във "Фейсбук" Тома Белев, председател на Асоциацията на парковете в България, отбелязва, че министърът на туризма е "пропуснала да обясни защо в кадастъра липсват пет плажа - Камчия-север - 1, 2, 3, 4, и 5, с обща площ 168 декара. Както и защо са неохраняеми - т.е. не са отдадени на концесия или наем и дали това има нещо общо със собствеността на Москва на първа линия."

Министърът посочва, че министерството й предложило приетите промени в Закона за устройство на Черноморскот окрайбрежие именно за да бъдат конкретизирани административнонаказателните разпоредби както по отношение на опазване на дюните, така и по отношение на неохраняемите плажове, за да се предотвратят случаи като този.

Тя добави, цитирана от пресцентъра си, че екипите на Министерството на туризма проверяват и неохраняемите плажове, но първо са тези, които са отдадени на концесия и наем.

Строителството върху дюните е абсолютно забранено, посочва Ангелкова, като цитира член 17 от действащия закон. "Това означава, че ако има такова, то е незаконно и незабавно трябва да бъде премахнато", обявява тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...