Пловдив се нарежда на шесто място в световната класация по увеличаване на времето за пътуване. В града под тепетата времето за пътуване се увеличава с цели 48% при задръствания в сравнение с периоди на свободен трафик. Това поставя Пловдив само на няколко процента зад световния лидер - Мексико Сити, където увеличението е 52%.
София е на 53-то място в световната класация на TomTom за 2024 г. с 39% увеличение на времето за пътуване при натоварен трафик. На практика, софиянци губят средно 81 часа годишно в задръствания при ежедневните си пътувания. За тези, чийто маршрут преминава през центъра на града, загубеното време нараства до 104 часа годишно.
Жителите на Пловдив прекарват средно с три часа повече от софиянци в опити да преодолеят градските задръствания.
В мащабното проучване, обхващащо 500 града в 62 държави и анализиращо над 700 милиарда километра пътувания, са включени четири български града - София, Пловдив, Варна и Бургас.
Макар че София не оглавява класацията за най-натоварен трафик, данните показват сериозни проблеми с градската мобилност. Столицата заема 77-мо място по натовареност в центъра и 49-то място като цялостен градски трафик. В превод това означава, че средностатистическият софиянец прекарва цели 81 часа годишно в задръствания само, за да измине ежедневния си маршрут от 20 километра. За жителите, чийто път минава през центъра, положението е още по-тежко - те губят 104 часа годишно в опити да стигнат до работното си място и обратно.
Морските ни градове също са включени в проучването, но данните показват, че ситуацията там е сравнително по-благоприятна. Въпреки сезонното натоварване през летните месеци, Варна и Бургас се справят по-добре с предизвикателствата на градския трафик в сравнение със София и Пловдив. Варненци губят средно по 80 часа на година в задръствания, а бургазлии само 54 часа.
В световната класация след Мексико Сити се нареждат Банкок, Давао сити във Филипините, Кумамото в Япония и Букурещ.