В изказване пред журналисти президентът Румен Радев отхвърли подадената от министър-председателя Николай Денков ръка за помиряване на институциите. Държавният глава посочи и проблемите си: предложенията на ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС за промени в конституцията, както и казаното от съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев по време на партийно заседание, запис от което беше разпространен през май. Там се коментират назначения в службите и противопоставяне на президента и неговите служебни правителства.
"Това не е ръка за партньорство. В същото време със законови и конституционни промени искат да осакатят тотално правомощията на президентската институция, за да може тя да не бъде коректив за каквито и да е безчинства на властта", казва Румен Радев.
Вчера (17 октомври) премиерът Николай Денков призова президента да се включи в управлението на страната и да се ограничи противопоставянето на институциите. Причината е, че при нарастващите заплахи от войната на "Хамас" с Израел, както и продължаващата война на Русия в Украйна, необходимостта от ефективна работа на служби за сигурност и институции в България добива все по-голямо значение.
Заради съвместното управление с ГЕРБ и ДПС президентът атакува "Продължаваме промяната - Демократична България", че прави "деструктивни компромиси, легитимация на беззаконието и безнаказаността, политическо избелване". "Аз няма как да бъда част от този сценарий", каза Румен Радев.
Президентът, който често е питан по широк спектър от теми, нямащи нищо общо с президентската институция, даде да се разбере, че не одобрява възможността рафинерията в Бургас на "Лукойл" да бъде продадена. "Тайната подготовка на продажбата на "Лукойл" е показател, че промяната се случва на тъмно, без диалог в обществото, без анализ на процесите", смята Радев. За разговори за продажба на рафинерия на частнатата руска компания се разбра от интервю на министъра на финансите Асен Василев пред "Файненшъл таймс".
На президента не му харесва и наскоро въведената извънредна такса от 20 лв. за мегаватчас за пренос на газ през България. С нея управляващите твърдят, че целят да намалят печалбите на "Газпром", но това предизвика недоволство на показващата близост с Русия Унгария. "Утре е 19 октомври, ден на българо-унгарското приятелство. И това разсипаха", атакува президентът. По думите му управляващите посягат на Унгария, която е също е член на Европейския съюз.