Президентът Тръмп забрани трансакциите с китайски платежни приложения

06.01.2021 | 11:05
по статията работи: econ.bg
С указа си Тръмп цели да ограничи заплахата, която представляват китайските приложения за американците, заяви представител на американското правителство
Президентът Тръмп забрани трансакциите с китайски платежни приложения
Снимка: под лиценза на creative commons

Американският президент Доналд Тръмп подписа указ, с който забрани трансакциите с осем китайски софтуер приложения, сред които "Алипей", предаде агенция "Ройтерс".

С указа си Тръмп цели да ограничи заплахата, която представляват китайските приложения за американците, заяви представител на американското правителство. Приложенията работят с големи бази от данни и имат достъп до чувствителна информация за потребителите си, уточни правителственият служител.

В указа фигурират имената на приложенията "Алипей", "КамСканър", "Кю Кю Уолет", "ШЕЪРит", "Тенсент Кю Кю", "ВиМейт", "УиЧат Пей" и "WPS Офис".

"Чрез достъп до лични електронни устройства като смартфони, таблети и компютри, свързаните с Китай софтуерни приложения могат да получават достъп и да улавят обширни части от информация от потребителите", се посочва в изпълнителната заповед.

Такова събиране на данни "би позволило на Китай да проследява местонахождението на федералните служители и изпълнители и да създава досиета с лична информация", се добавя в документа.

Заповедта вероятно ще засили напрежението между Вашингтон и Пекин, които бяха вкарани в остър спор за произхода на коронавируса и китайски репресии срещу Хонконг. Въпреки 45-дневния срок, определен от заповедта, Министерството на търговията планира да действа преди 20 януари, за да идентифицира забранен пренос на данни, каза друг американски служител пред "Ройтерс".

Директивата отразява изпълнителни заповеди на Тръмп, подписани през август, насочващи търговията да блокира някои транзакции в САЩ с WeChat и китайското видеоприложение TikTok. Ако тези заповед бяха влезли в сила, те биха на практика щяха да забранят използването на китайски приложения в Съединените щати и биха забранили на магазините за приложения на Apple Inc и Alphabet Inc да ги предлагат за изтегляне за нови потребители.

Ограниченията обаче бяха блокирани от съдилищата главно заради свободата на словото. Белият дом е уверен, че новите ограничения ще издържат на съдебна проверка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...