Има риск българите да платят от джоба си 2,36 млрд. евро. Това е общият размер на претенциите в международни арбитражни дела, които граждани и фирми водят срещу България, показват данни на Министерство на финансите. Това представляват 4,616 млрд. лв. Евентуалната загуба на някое от ключовите дела би означавало милиарди левове да бъдат платени от гражданите чрез събираните от тях данъци.
Делото на най-голяма стойност срещу България е заведено от наследниците на починалия литовски бизнесмен Денис Ершов и се отнася за собствеността на дружеството “Петрол”. Те претендират за 1,07 млрд. eвро пред арбитража на Световната банка. Другото голямо дело срещу България е заведено от ЧЕЗ, а претенцията е от 934 млн. евро до 1,043 млрд. евро. Делото е заведено пред Международния център за уреждане на инвестиционни спорове във Вашингтон.
За да защитава интересите на държавата Министерство на финансите има рамкови договори с международни адвокатски дружества с висока репутация в световен мащаб, по които плаща сравними цени с цените по подобен род международни дела. За част от сключените договори плаща дори под пазарните нива. За да плаща на адвокатските дружества, в бюджета на Министерство на финансите ежегодно заделят по около 50 млн. лв.
Сумите, за които съдят Българя, са огромни. Затова изходът на делата е от решаващо значение за бюджета на страната. Но вместо в тези случаи адвокатите и експертите тихо да работят, скандалите не престават, което повишава риска някое от делата да бъде загубено. Министерство на финансите (МФ) е спряло да плаща на адвокатите, които защитават интересите на България в делото на ЧЕЗ за 2,13 млрд. лв., алармира преди дни депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
“Аргументите на нашата страна са солидни и непробиваеми. За да загубим делото, някой трябва много да се постарае да провали нашата защита. И този някой дава всичко от себе си и се старае максимално. Този някой е спрял плащането на международните адвокати на България по това дело”, написа Делян Добрев във фейсбук. “Колегите ми казват - сигурно иска да смени адвокатите и да му връщат комисионни. Не, приятели! Те играят много по на едро. Преди много време още ви казах, че тях ги интересуват милиардите, не милионите”, допълва той. И настоява премиерът Денков да предприеме действия за защита на държавния интерес. “В противен случай ще подам сигнал в прокуратурата”, завършва Делян Добрев.
Държавата не е спряла да плаща на международната адвокатска кантора, която защитава България по делото на ЧЕЗ, отговориха от МФ. “Министерството на финансите прави преглед на предявените от кантората фактури, като всякакви въпроси относно фактурираните разходи са предмет на разговори между двете страни”, заявяват от ведомството. Проблемът е, че винаги, когато Асен Василев стане министър, има забавяне на плащанията към адвокатите.