Путин оставя окупираните територии да се оправят сами с парите

29.11.2023 | 11:35
по статията работи: econ.bg
Кремъл възнамерява да възложи пряко отговорността за бюджетния дефицит на някои губернатори. Става дума за ръководителите на четири "стари" субекта - Чечня, Ингушетия, Дагестан и Тува, както и на четири "нови"
Путин оставя окупираните територии да се оправят сами с парите
Снимка: БГНЕС

Кремъл възнамерява да възложи пряко отговорността за бюджетния дефицит на някои губернатори. Става дума за ръководителите на четири "стари" субекта - Чечня, Ингушетия, Дагестан и Тува, както и на четири "нови", окупирани украински земи - Донецка и Луганска област (т.нар. ДНР и ЛНР), Херсонска и Запорожка област, които бяха незаконно анексирани. Новината съобщи руското издание "Комерсант". Губернаторите на тези региони, назначени от Москва, ще трябва да поемат задължения за намаляване на разликата между регионалните приходи и разходи и да наложат изпълнението им от подчинените си чрез дисциплинарни мерки. Това де факто ще значи да не се получават субсидии.

На 27 ноември "Комерсант" съобщи, че руското министерство на финансите планира да добави допълнителни задължения към споразуменията с четирите руски републики и четирите окупационни администрации - ще оттегли федералните субсидии, ако те не успеят да намалят бюджетните дефицити.

Тези допълнителни задължения ще изискват от ръководителите на съответните региони: да подпишат обещания за нива на целево изразходване на федерални средства за социални програми; да повишат ефективността на съответните бюджетни институции; да се откажат от увеличаване на броя на държавните служители; да не увеличават заплатите в държавната администрация над нивото на инфлацията. Съобщава се, че допълнителните задължения ще изискват от ръководителите на тези администрации да увеличат събираемостта на държавните приходи и да се съгласят с проектобюджета на Министерството на финансите за 2025 г. От информацията става ясно още, че ръководителите имат срок до 18 декември тази година да подпишат споразуменията за предоставяне на субсидии за 2024 г. с новите задължения или да откажат субсидии за следващата година.

Руското министерство на финансите обяснява пред "Комерсант", че е избрало окупационните администрации и четирите републики заради високото съотношение между федералните субсидии и регионалните приходи. Руското правителство силно субсидира регионите в Северен Кавказ след чеченските войни и почти изцяло субсидира окупираните територии в Украйна след незаконното им присъединяване към Русия. Федералните субсидии са съставлявали 54% от бюджетните приходи на Република Тува през 2020 г., което я прави най-субсидираният руски федерален субект, следван от Дагестан, Чечня и Ингушетия.

На 11 септември руският министър на финансите Антон Силуанов заяви, че Русия има план за намаляване на общия си бюджетен дефицит през следващите години на фона на продължаващите значителни разходи за войната в Украйна. Руският бюджетен дефицит за първите 7 месеца от годината доближи 30 млрд. долара. Потенциалните мерки за икономии в най-субсидираните руски федерални субекти и почти изцяло субсидираните окупационни администрации може да представляват началото на по-широк набор от мерки за намаляване на бюджетните дефицити при запазване на разходите за отбрана, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Възможно е от Кремъл да са инструктирали руското министерство на финансите да прехвърли отговорността за мерките директно върху администрациите на републиките и окупираните земи, за да предотврати очакваното недоволство от строгите икономии. Възможно е също така диктаторът Владимир Путин да е избрал именно тези райони, за да овладее социалното недоволство в неетническите руски републики и в окупираните земи преди президентските избори в Русия през 2024 г. Кремъл може да рискува да подкопае усилията за руска интеграция в окупираните територии и да предизвика недоволство във федералните субекти, ако предприеме значителни мерки за икономии.

Широкомащабните федерални разходи за инфраструктура и социални програми, както и преференциалните данъчни облекчения, са основен компонент на руските усилия за установяване на икономически и социален контрол върху окупираните територии в Украйна. Опасенията за вътрешно недоволство в Северен Кавказ напоследък се засилиха заедно със засилването на етнорелигиозното напрежение в Русия, а икономическото напрежение може да направи това недоволство още по-изразено, смятат от ISW.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...