Путин разреши на луските банки да не плащат задълженията си във "враждебни" валути

09.08.2022 | 13:30
по статията работи: econ.bg
Това засяга не само поетите ангажименти към нерезиденти по еврооблигации на руска банка, но и изплащането на лихви по валутни депозити на юридически и физически лица в руските банки
Путин разреши на луските банки да не плащат задълженията си във "враждебни" валути
Снимка: БГНЕС

Владимир Путин разреши на руските банки да не работят във валутата на държави, които са замразили активите им в чужбина. Това засяга не само поетите ангажименти към нерезиденти по еврооблигации на руска банка, но и изплащането на лихви по валутни депозити на юридически и физически лица в руските банки.

Това се съдържа в указ, една от клаузите на който предвижда, че банките, чиито средства в чуждестранна валута са били замразени в чужбина, могат да спрат изпълнението на задълженията си към чуждестранни клиенти в тази валута. Иначе казано, който е дал на руска банка заем в долари, евро, йени или дори в левове, но нейните активи в чужбина в тези валути са блокирани, ще си получи парите обратно в рубли на сметка, създадена на негово име и без съгласието му.

Но няма да получи, дори в рубли, никакви приходи по лихви и използването на депозити на такива клиенти - в текста се посочва, че от публикуването на указа спира задължението да плащат подобни задължения.

Новият режим ще действа, докато са в сила санкциите срещу Русия.

Има и още ограничения върху валутните задължения на руските банки - в друг параграф от указа президентът даде на централната банка правомощия да определя максималната стойност на банковата комисиона за валутни преводи в случай на налагане на санкции срещу тях. Също така централната банка ще може да определя премии за съотношенията на риска, като взема предвид емитента на валутата. Премиите по такива кредити и заеми ще бъдат диференцирани в зависимост от достатъчността на валутните постъпления на кредитополучателя за изпълнение на задълженията му.

Най-строгите блокиращи ограничения въведоха САЩ - още в първата вълна на 21 февруари (когато Русия призна независимостта на т.нар. републики в Донбас) бяха включени отбранителната Промсвязбанк, държавната корпорация VEB и техните дъщерни дружества. На 24 февруари с нахлуването в Украйна подобни санкции бяха наложени срещу VTB, Откритие банк, Совкомбанк, Новикомбанк. На 6 април и Сбербанк попадна в списъка.

Alfa-Bank, Rossiya Bank, SMP-Bank, Transcapitalbank, Investtorgbank, Moscow Industrial Bank, Far Eastern Bank също са под блокиращи санкции на САЩ. Освен това САЩ забраниха на Русия да обслужва външния си дълг и наложиха санкции срещу Националния депозитар, след което Русия имаше проблеми с обслужването на задълженията си.

Русия смята западните санкции за нелегитимни. Външният министър Сергей Лавров говори за реална кражба на активи. В същото време ръководителят на регулатора Елвира Набиулина заяви, че Русия ще оспори замразяването на златните и валутните резерви. "Ще подготвим и съдебни дела, готвим се да ги представим. Защото е безпрецедентно в световен мащаб златните и валутните резерви на толкова голяма страна да бъдат замразени", аргументира се тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...