Светът ще търси все повече природен газ и след 2030 г.

21.06.2024 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Експертите са категорични - природният газ, които има широк спектър от приложения, ще играе ключова роля в енергийния преход, а глобалното му търсене ще нараства и след 2030 година
Светът ще търси все повече природен газ и след 2030 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Експертите са категорични - природният газ, които има широк спектър от приложения, ще играе ключова роля в енергийния преход, а глобалното му търсене ще нараства и след 2030 година.

The Global Energy Perspective 2023 прави прогноза за пазара на енергийни суровини по пътя на ограничаване на глобалното затопляне до 1,5°C - в съответствие с Парижкото споразумение. Всъщност изследваните сценарии за енергийния преход са четири. 

Моделите отчитат влиянието на повече от 400 фактора - технологичен напредък, политики, енергиен микс, разходи за горива и т.н. Анализът на множество източници, включително МАЕ (Международната агенция по енергетика), МПКП (Междуправителственият панел за климатични промени) и McKinsey, показва, че конвенционалните изкопаеми горива вероятно ще останат част от енергийния микс до 2050 г. и ще са важен мост в енергийния преход. Ето защо декарбонизацията на самата система на изкопаемите горива и значителното намаляване на емисиите, включително на метан, представлява ключов фокус.

През последните години глобалните цени на газa бележат значителни колебания. Нахлуването на Русия в Украйна и последвалата енергийна криза доведоха до поскъпване в глобален мащаб и рекордни стойности през 2022 г. Намаляването на руските газови потоци по тръбопроводите към Европа доведе до увеличаване на търсенето на ВПГ (втечнен природен газ), което създаде засилена конкуренция за товари ВПГ между Азия и Европа.

Постепенно цените се стабилизираха - и в Азия, и в Европа, а през пролетта на 2023 г. спаднаха под нивата от 2021 г. поради меката зима, а за Европа - и поради намаляване на търсенето на газ във всички сектори, съчетано с висока запълняемост на хранилищата. Връзката между европейските и азиатските газови пазари чрез ВПГ понастоящем е структурна, като събитията на единия пазар влияят върху ценообразуването в световен мащаб, въпреки че това може да се промени в бъдеще. 

Същевременно 2022 г. беше белязана от няколко окончателни инвестиционни решения (ОИР) за проекти за ВПГ в Северна Америка и Катар и подготовка за сключване на договори за ВПГ за проекти във фаза преди окончателно инвестиционно решение.

Цените на природния газ в Европа са намалели с над 50% от декември 2022 г., като наскоро паднаха под нивата от 2021 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...