Созопол и още няколко общини по Черноморието са с най-високите местни данъци

17.07.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Созопол и още няколко общини по Черноморието са с най-високите местни данъци в България, като Созопол надминава дори столицата
Созопол и още няколко общини по Черноморието са с най-високите местни данъци
Снимка: под лиценза на creative commons

Созопол и още няколко общини по Черноморието са с най-високите местни данъци в България, като Созопол надминава дори столицата.

Противно на практиката досега цели 59 общини в България са вдигнали местни налози точно сега - в годината на избори за кметове и общински съвети. Това са част от изводите в ново изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ) в рамките на кампанията “265 истории за икономика”.

Созопол е абсолютен рекордьор по местни данъци, като някои налози там са по-високи от тези в столицата. Например таксиметровите водачи в София плащат по 850 лв. годишен патентен данък, докато в Созопол - 1000 лв.

Имотният данък в малката морска община е 3,5 промила върху данъчната оценка на имота и е само с 1 пункт по-нисък от максимално възможния по Закона за местните данъци и такси, докато в столицата е 1,875 промила.

Притежателите на коли в Созопол плащат по-скъпо от софиянци - по 2,06 лв. на киловат мощност, докато в София налогът е 1,69 на киловат.

Тази година София е на второ място по ниво на местни данъци, а веднага след нея се нареждат отново морски общини - Приморско, Поморие и Варна. С най-ниски налози са общините Калояново, Медковец, Сатовча, Мирково и Самуил.

Общините, в които попадат големите областни центрове, както и повечето морски са със сравнително високи данъци. Малката варненска община Аврен например е лидер по имотен данък - цели 4,5 промила, но останалите местни налози там са ниски и това я прави по-евтина за живеене и бизнес от Варна.

През 2022 г. собствените приходи на общините у нас, без да се смята държавната субсидия, са 3,14 млрд. лв. Голяма част от тези пари идват именно от данъци, а също от глоби, разпореждане с имущество и др.

Ако приходите на общините се гледат спрямо броя на населението, морските общини отново имат много висока събираемост, като

Несебър и Приморско се нареждат на трето и четвърто място в страната. На първите две места са Челопеч и Чавдар.

За първи път в година на местни избори толкова много - 59, общини вдигат данъци, като 43 от тях са вдигнали повече от един местен данък. Най-често става дума за патентния данък за таксиметрова дейност. При предходните местни избори - през 2019 и 2015 г., едва по 8 общини са се осмелявали да направят това.

Най-много общини вдигат данъците в годината след изборите, на втората година броят на тези общини намалява, а на третата и четвъртата е минимален.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...