Стандартите 5, 6, 7 и 8 за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 5, 6, 7 и 8) от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. ще се прилагат при облекчени условия за стопаните. Това стана със заповед на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, след като промените бяха предварително обсъдени с бранша. Целта на изменението е да се намали финансовата и административна тежест за земеделските стопани при прилагането им, които бяха установени в различни държави членки на ЕС при прилагането на Общата селскостопанска политика през 2023 г. Новост е, че малките стопанствата до 10 хектара, включително, са освободени от проверки и санкции по отношение на предварителните условия.
В стандарт за ДЗЕС 6 „Поддържане на минимална почвена покривка през периоди, които са най-чувствителни“, e oпределен чувствителен период от 01 юни до 30 септември, включително. През него е задължително върху минимум 80% от цялата обработваема площ на земеделското стопанство, да се поддържа минимална почвена покривка. На стопаните се предоставя възможност при изпълнението на стандарта да осигурят последваща култура в рамките на 2 седмици след премахването на предходната растителна покривка, а за култура рапица – в рамките на 3 седмици. При трайните насаждения през чувствителния период се извършва укрепване на междуредията чрез затревяване, засяване с покривни култури или мулчиране с цел осигуряване на минимална почвена покривка върху минимум 50% от тяхната площ.
Стандарт за ДЗЕС 7 „Сеитбооборот (ротация) на културите върху обработваема земя, с изключение на култури, отглеждани под вода или диверсификация на културите“ може да се изпълни освен с ротация или с диверсификация. При избор на ротация изискването е да се спази най-малко 3-годишен цикъл на сеитбообращение.
В ДЗЕС 8 „Запазване на непроизводствени обекти и площи за подобряване на биологичното разнообразие в земеделското стопанство“ отпада изискването за заделяне на 4 % непроизводствени площи (в т. ч. земя под угар). Остава задължението за запазване на съществуващите особености на ландшафта (отделни дървета, дървета в редица, синори, живи плетове или, дървета в група и тераси).
При прилагането на стандарти 5, 6, 7 или 9 за ДЗЕС се допускат временни дерогации от изискванията като срокове и периоди, когато метеорологичните условия не позволяват изпълнението им през съответната година.