С 35% поскъпнали имотите в София и Пловдив за 3 години

31.07.2019 | 13:35
по статията работи: econ.bg
С 26,15% са скочили цените на жилищата за последните три години, като най-голямо е поскъпването в София. Цените през четвъртото тримесечие на 2018 г. в столицата са били по-високи с 35,25% спрямо 2015 г.
С 35% поскъпнали имотите в София и Пловдив за 3 години
Снимка: под лиценза на creative commons

С 26,15% са скочили цените на жилищата за последните три години, като най-голямо е поскъпването в София. Цените през четвъртото тримесечие на 2018 г. в столицата са били по-високи с 35,25% спрямо 2015 г., показват данни на Националния статистически институт, цитирани от телевизия "България он ер". През отделните тримесечия често жилищата в някои от останалите най-големи градове на страната са поскъпвали с по-бързи темпове, отколкото в София, но за целия период столицата запазва първото си място в това отношение. 

Веднага след София с много малка разлика се нарежда Пловдив, където цените на жилищата са нараснали с 34,47% за три години. В останалите четири града с над 120 хил. жители поскъпването на апартаментите също е с много сериозни темпове. Във Варна, Русе и Стара Загора повишението е почти с едни и същи темпове - съответно с 26, 27 и 28%. В данните за Варна обаче не са включени продажбите в курортни комплекси. В Бургас жилищата също поскъпват, но със значително по-бавни темпове - само с 18,23% за три години, което e около половината от повишението на цените, регистрирано в София и Пловдив.

Средните офертни цени на най-желаните за покупка апартаменти в София - двустайните, са се повишили леко в сравнение с миналогодишните и сега са около 1200 евро за кв.м, а тристайните са със 100 евро по-евтини на квадрат. Най-търсени са жилищата в "Лозенец", "Оборище", "Витоша" и "Овча купел". Имайки предвид цикличността на имотния пазар, към момента се намираме в началото на фазата на бума. Свръхпредлагане ще има при всички случаи, очакванията са, че то ще достигне своя връх през 2025 г.

Това каза Светослав Делчев, експерт по недвижими имоти и финанси, пред "Блумбърг тв България". Дългосрочният цикъл на имотния пазар се състои от 18 години - 4 години спад, 7 години възстановяване на пазара и 7 години бум, обясни Делчев. Според него се очаква още около 12 месеца движенията на пазара да са колебливи, след което ще настъпят няколко години на бум. Излизането от периода на възстановяване е рязко и еднозначно. Последните 4 години на бума са това, което си спомняме от 2006-2008 г. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...