Токът за бита по-скъп в пиковите часове

31.07.2023 | 09:30
по статията работи: econ.bg
За енергийно бедни ще се смятат хората, които имат доход под 504 лв., след като си платят отоплението и осветлението
Токът за бита по-скъп в пиковите часове
Снимка: под лиценза на creative commons

По-скъп ток ще ползват домакинствата по време на пиковите часове, когато потреблението на електроенергия е най-голямо. Най-често това е вечерно време след като хората се приберат по домовете си и пуснат климатици, готварски печки и телевизори. Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, които са пуснати за обществено обсъждане.

Промените ще доведат до либерализация на пазара на ток за бита. Това ще стане на два етапа. Още от края на 2023 г. ще има пълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия, но наред с това битовите потребители ще останат на регулиран пазар до 2026 г., предвижда законопроектът.

Това означава, че ЕРП-та ще купуват електроенергия на пазарни цени, но ще трябва да я продават на домакинствата по фиксираните цени, определени от КЕВР. 

Според експерти това ще доведе до натиск за вдигане на регулираните цени на тока за домакинствата. ЕРП-та ще купуват тока на пазарни цени по дългосрочни договори, като 60% от тока за бита трябва да бъде енергия от нискоемисионни източници - вятърна, слънчева, геотермална, водноелектрическа или ядрена енергия. А хората ще може да плащат повече, ако искат да ползват зелена енергия.

Цената, на която ЕРП-та могат да купят ток на свободния пазар, е по-висока от цената за бита. За разликата в цените ЕРП-та или ще получават компенсации, или КЕВР ще повиши цената на тока за бита, или ЕРП-та ще отчетат загуби. В резултат от януари 2024 г. може да очакваме по-висока цена на тока за бита.

Още от края на годината се прекратява ролята на обществения доставчик на НЕК и се премахват квотите на производители за регулирания пазар. А пълната либерализация на пазара на ток за бита ще стане от края на 2025 г. Хората ще могат да сключват договори с динамична цена на тока, която ще се определя от ежедневните колебания на пазара. Или договори с фиксирана цена, която обаче ще бъде по-висока, когато има най-голямо потребление.

За енергийно бедни ще се смятат домакинствата, които след като платят сметките си за ток и парно или купят дърва за отопление, остават с доходи под линията на бедност, гласят промени в Закона за енергетиката, които са пуснати за обществено обсъждане. За тази година линията на бедност е 504 лв., а за следващата ще стане 526 лв. Само енергийно бедните ще получават помощи, за да могат да платят сметките си за ток.

Необходимите разходи на домакинството за енергия ще бъдат определяни на база типово потребление според енергийните характеристики на жилището. Тоест според размера на жилището и основни характеристики, като дали е апартамент или къща, дали има изолация и какъв е типът на строителството, ще трябва да бъде определена необходимата енергия за отопление, охлаждане, осветление и работа на домакинските уреди. Подробностите за определяне на енергийната бедност ще бъдат разписани в наредба.

За да бъде определено дали едно домакинство е енергийно бедно, ще бъдат използвани данните в НАП за получаваните доходи. Затова в НАП вече събират данни и за необлагаемите доходи, като например от рента на земеделска земя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...