Транспортът на София дава на частна фирма 6% от приходите си от банкови карти

08.11.2024 | 15:45
по статията работи: econ.bg
Въпреки че има една от най-скъпите платформи за дигитално таксуване в обществения транспорт, Столична община плаща допълнително за поддържането ѝ
Транспортът на София дава на частна фирма 6% от приходите си от банкови карти
Снимка: БГНЕС

Въпреки че има една от най-скъпите платформи за дигитално таксуване в обществения транспорт, Столична община плаща допълнително за поддържането ѝ. Общинската фирма "Център за градска мобилност" ЕАД (ЦГМ) дава на частна фирма почти 6% от цената на билетите от 1.60 лв. или 2.20 лв., платени с банкова карта в автобус, трамвай, тролейбус или метро.

Това съобщи Симеон Ставрев, който е общински съветник от групата на ПП/ДБ/"Спаси София". Той припомня, че договорът с дружеството, което изгради т. нар. тикет система, бе сключен през 2018 г. Според Ставрев този договор е "крайно неизгоден" за общината. Консорциумът, който спечели поръчката преди 6 г. и създаде системата за таксуване, се казва "Компютър нет сървисиз" (CNS), пише в. "Сега".

При всяко плащане с банкова карта на сините валидатори ЦГМ дава 5.85% от прихода на CNS, пише Ставрев. В този процент не е включена таксата, която банката издател на картата прибира за трансакцията. "За три години от ЦГМ са платили на CNS 3.343 млн. лв. или малко повече от 1 млн. на година. Така за 10-годишния договор от ЦГМ ще изсипят на фирмата 10 млн. лв., която получава и 73.28 млн. лв. за изработката на самата тикет система (преди анексите)", посочва общинският съветник.

Темата за цената на системата за дигитално таксуване бе широко обсъждана в периода на нейното изграждане и внедряване в градския транспорт на столицата. За въвеждане на е-билети в София започна да се говори още през 2004 г. Първоначалните разчети бяха за значително по-ниска цена на пускането ѝ, която с течение на времето драстично се повиши. Реалният старт на тикет системата се случи през май 2021 г. и първоначално тя заработи само в наземния превоз. Известно време в метрото не можеше да се плаща с банкова карта, но по-късно и там бе въведена същата възможност. 

Договорът за изграждането на тикет системата бе подписан през декември 2018 г. със срок за изпълнение две години. Съгласно споразумението столичани трябваше да платят 73.24 млн. лв. без ДДС на консорциума CNS, в който влизат българските фирми "Компютър нет сървисиз" и "Тикси" и турската "Асис Електроникс". Отделно от това стана ясно, че CNS ще получава и 5.85% от приходите от продадени билети, но не повече от 10 млн. лв. Така общата цена на проекта достигна 83.24 млн. лв. без ДДС.

През 2020 г. София се съгласи да плати още около 2 млн. лв. за интегрирането в системата на новопостроения по това време трети лъч на метрото. Така с ДДС общата цена на тикет системата надхвърли космическите 100 млн. лв.

"Плащанията с банкови карти в градския транспорт за първото полугодие на 2024-та година са 13.3 млн. 42% от тях са в метрото, а 58% са в наземните линии. За сравнение - в първия месец от пускането на тикет системата те са едва 8000. CNS е трябвало да разработи за ЦГМ възможност за включване на други търговци, които да продават билети и карти, за което им е заплатено. Но както може да се сетите - няма интегрирани алтернативни канали, които да предлагат тази услуга, а парите са дадени на вятъра", коментира Ставрев.

Той обаче не поясни дали Столична община ще иска споразумението с CNS да бъде предоговорено, или консорциумът да понесе санкции за неизпълнени клаузи.

След обществен натиск през 2022 г. бившите управляващи от ГЕРБ се съгласиха общината да възложи одит на тикет системата. Йорданка Фандъкова съобщи, че проверката ще обхваща както начините на отчитане на приходите, така и механизмите за контрол на всички продажби на превозни документи. Това стана, след като общински съветници от ДБ изразиха опасения, че платформата се контролира от частна фирма и е възможно част от приходите да не се отчитат. 

Според Ставрев одит на системата не е направен. "Преди две години се сблъсках със стена от мълчание от страна на тогавашния кмет, която щеше да одитира ЦГМ, но така и не го направи. Тази година мнозинството на ГЕРБ, БСП, ИТН, ВМРО и отцепниците от "Възраждане" в СОС си назначи нови (стари) шефове на ЦГМ и нещата си продължават постарому", коментира той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...