Финансовото министерство очаква брутният ни вътрешен продукт да стигне около 190 млрд. лв.

23.02.2024 | 09:00
по статията работи: econ.bg
Заместник-министър Клисурски подчерта, че дефицитът в бюджета за 2023 г. на начислена основа е около 2.2% от БВП и е изцяло в критериите за присъединяването на страната ни към еврозоната
Финансовото министерство очаква брутният ни вътрешен продукт да стигне около 190 млрд. лв.
Снимка: под лиценза на creative commons

Според заместник-министъра на финансите Георги Клисурски, българската икономика никога не е била по-голяма, отколкото е днес. А брутният вътрешен продукт (БВП) е на най-високото си ниво изобщо в историята. Заместник-министърът на финансите отбеляза това при представянето на доклада „Преглед на публичните финанси в България“, който е изготвен от водещи икономисти на Световната банка.

Документът подробно изследва въпросите за фискалната позиция на България след множеството шокове и кризи, приходите, ефективността и ефикасността на държавните разходи, демографските тенденции и тяхното отражение в ключови сектори. Заместник-министър Клисурски отбеляза, че през миналата година БВП на България се очаква да е около 190 млрд. лв., което го прави два почти пъти по-голям в сравнение със само преди пет години, когато той е бил 100 млрд. лева. Той е категоричен, че българската икономика бележи постоянен растеж. За миналата година той се очаква да бъде около 2%, което е повече спрямо собствената прогноза на Министерството на финансите за 1.8 процента.

Заместник-министър Клисурски подчерта, че дефицитът в бюджета за 2023 г. на начислена основа е около 2.2% от БВП и е изцяло в критериите за присъединяването на страната ни към еврозоната.

„Този резултат е по-добър от 2022 г., когато беше 2.9%“, каза заместник-министърът. Размерът на дълга през 2023 г. е 21.6% от БВП, което с половин процентен пункт по-малко, отколкото към декември 2022 година, когато е бил 22.1 на сто. Така България е на второто най-ниско дългово ниво сред страните от Европейския съюз. А то е и много по-ниско от 60% спрямо БВП, както е по Маастрихтските критерии.

Заместник-министърът посочи, че инвестициите – публични и частни, могат да са един от факторите, който ще ускори растежа на икономиката ни и правителството полага съществени усилия за привличане на преки чуждестранни инвестиции. В последните 10-15 г. обаче не е направено нищо по различни обективни причини. Заместник-министър Клисурски е категоричен, че в момента има огромен интерес от множество наши западни партньори.

Според заместник-министър Клисурски, друго важно нещо за растежа на българската икономика, са капиталовите разходи от гледна точка на публичните инвестиции. „През 2023 г. за първи път изпълняваме почти цялата капиталова програма – на 98%, спрямо заложената в консолидираната фискална програма. От заделените 8.1 млрд. лв. са реализирани 7.9 млрд. лв.“, отбелязва той.

През тази година в бюджета са заложени 10 млрд. лв. капиталова програма, която е с 25% повишена спрямо 2022 година. Заместник-министър отбелязва, че от тази година те са в специална програма, която е в централния бюджет и на база фактическо изпълнение след представяне на необходимите документи – фактура или сключен договор, Министерският съвет отпуска необходимите средства. По този начин се постига и ефективно разходване на публичните средства, категоричен е заместник-министърът.

Според него, допълнителен стимул, чрез който правителството цели да стимулира частните инвестиции, е отпускането на държавни помощи до максимално допустимия размер за инвеститорите. „Опитваме се да направим възможно най-лесни инвестициите в капитал за частния сектор, защото в крайна сметка това е основният двигател за тяхното повишаване“, посочи заместник-министърът. Той отбеляза, че ключов фактор за постигане на икономически растеж са  хората и демографията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...