Цените на пшеницата се повишиха рязко заради европейската суша и хаоса в износа

14.06.2022 | 14:05
по статията работи: econ.bg
За много анализатори сушата в части от Европа – особено във Франция, играе все по-важна роля в развитието на цените. Дискусиите за отварянето на морски коридори в Украйна досега не са довели до конкретни резултати
Цените на пшеницата се повишиха рязко заради европейската суша и хаоса в износа
Снимка: под лиценза на creative commons

За много анализатори сушата в части от Европа – особено във Франция, играе все по-важна роля в развитието на цените. Дискусиите за отварянето на морски коридори в Украйна досега не са довели до конкретни резултати. В доклада си от юни USDA не очаква ситуацията да се подобри. При тези условия цените на пшеницата на международните пазари отново се покачват, сочи анализ на Agrarheute.com.

Цените на пшеницата отново се доближават до 400 евро за тон на европейските фондови пазари. В петък вечер Министерството на земеделието на САЩ (USDA) потвърди особено деликатната ситуация в съотношението търсене-предложение: консумира се много повече пшеница, отколкото се произвежда, писа Agrozona.bg.

В случая на царевица и ечемик глобалното производство почти изцяло покрива търсенето. Въпреки това търговията като цяло остава ограничена, както поради ограниченията за износ в Индия, така и главно поради войната в Европа, която възпрепятства износа на украинско зърно.

Цените на пшеницата продължават да се колебаят значително. Миналата седмица котировките варираха между 378 евро и 398 евро за тон. В петък на европейския фючърсен пазар пшеницата от новата реколта затвори на цена от 392 евро/тон. А в понеделник цените се повишиха с почти 6 евро, до 397 евро за тон.

Основната причина за колебанията в котировките е несигурността относно потенциалното отваряне на украинските пристанища и формирането на хуманитарни коридори за износ на зърно. Очевидно Министерството на земеделието на САЩ не вярва, че това ще се случи, така че не е променило прогнозите си за износа на Украйна.

Освен това USDA ревизира надолу своите оценки за световното производство на пшеница за новия сезон поради потенциални спадове в Индия и Европейския съюз. Този потенциален спад няма да бъде компенсиран от увеличение на очакваната реколта от пшеница в Русия, която се оценява на 81 милиона тона.

Досега зърненият сектор на Русия до голяма степен беше освободен от санкции, за да не влошава допълнително деликатната ситуация на световния пазар на храни. Според анализатори това трябва да засили позицията на Русия като водещ световен износител на пшеница през сезон 2022/2023. Ето защо, USDA изчислява, че износът на руска пшеница ще достигне около 40 милиона тона – с 1 милион тона повече в сравнение с предходния месец и със 7 милиона тона повече от предходната година.

Украйна, от друга страна, ще продължи да страда масово заради блокадата на пристанищата си. В същото време украинските фермери също ще прибират много по-малко пшеница и други зърнени култури. USDA оценява юнската реколта от пшеница в Украйна на 21,5 милиона тона, което е по-малко от 33 милиона тона миналата година – и износът на 10 милиона тона в сравнение с 19 милиона тона миналия сезон.

„Това, което мотивира пазара, е дали зърното може да се изнася от Украйна в по-голям мащаб“, каза Готие льо Молгат, анализатор в Agritel.

Според анализатори сушата в някои части на Европа, особено във Франция, също играе все по-важна роля в динамиката на цените. USDA също така включи в доклада си от юни информация за продължителната суша във Франция, но също и в Испания, Румъния и Унгария. В резултат на това USDA умерено намали своите оценки за европейското производство на пшеница. Интересното е, че авторите на доклада смятат, че спадът в производството в горните страни ще бъде компенсиран от ревизирана нагоре реколта в Германия поради валежи в някои региони.

При условия на високи температури пшеницата се развива около седмица по-рано от обичайното в повечето части на Европа. Въпреки това, почвената влага е ограничена в голяма част от Европа. Състоянието на реколтата от френска пшеница продължи да се влошава миналата седмица, за шеста поредна седмица, според FranceAgriMer. Последните дъждове и по-ниските температури облекчиха част от стреса, причинен от сушата.

Само 66% от реколтата от пшеница във Франция беше в добро или отлично състояние през първата седмица на юни, в сравнение с 67% през предходната седмица, съобщи FranceAgriMer в доклад за реколтата от зърно, публикуван в петък. Нивото е спаднало с 25 процентни пункта от началото на май, тъй като горещият период допълнително изостри сушата тази година. От края на май обаче тенденцията на спад се забави, защото температурите спаднаха и дъждовете се върнаха в някои региони.

Реколтата във Франция, най-големият производител и износител на зърнени култури в Европейския съюз, става все по-важна на фона на прекъсването на украинския износ. Анализаторите изчисляват, че реколтата от мека пшеница във Франция ще бъде 33-34 милиона тона, спрямо около 35,5 милиона миналата година. Министерството на земеделието на Париж трябва да публикува първа прогноза за реколтата от пшеница през юли.

Дискусиите за отварянето на морски коридори за преминаване на натоварени със зърно кораби от Украйна досега нямаха конкретни резултати. Изненадващо, Министерството на земеделието на САЩ значително увеличи прогнозите си за новата украинска реколта от царевица от 19,5 милиона тона на 25 милиона тона, но остава доста под нивото от 42 милиона тона, регистрирано миналата година.

Освен това американските анализатори не промениха прогнозите си за износа на царевица по същите причини като за пшеницата. Украйна обаче има два „нови“ маршрута за износ на зърно през Полша и Румъния, каза в неделя заместник-министърът на външните работи на Украйна.

Страната също води преговори с балтийските държави за добавяне на трети коридор за износ на храни, каза Дмитро Сеник, цитиран от Ройтерс.

Железопътната система на Украйна има различно междурелсие от европейските съседи, като Полша, така че продуктите трябва да се прехвърлят до границата с други влакове, където няма други възможности за претоварване или съхранение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...