Швейцарците одобриха на референдум въвеждането на глобален минимален корпоративен данък

19.06.2023 | 13:45
по статията работи: econ.bg
Гласоподавателите в Швейцария одобриха в неделя въвеждането на глобален минимален данък върху бизнеса и закон за климата, който има за цел да намали използването на изкопаеми горива и страната да достигне нулеви емисии до 2050 г.
Швейцарците одобриха на референдум въвеждането на глобален минимален корпоративен данък
Снимка: под лиценза на creative commons

Гласоподавателите в Швейцария одобриха в неделя въвеждането на глобален минимален данък върху бизнеса и закон за климата, който има за цел да намали използването на изкопаеми горива и страната да достигне нулеви емисии до 2050 г., съобщи обществената телевизия SRF.

Резултатите показаха, че почти 80% от гласувалите на националния референдум подкрепят повишаването на бизнес данъка в страната до глобалната минимална ставка от 15%. Сегашният среден минимум е 11%, а одобрението днес за промяната се оказа необичайно силно.

"Това гарантира, че Швейцария няма да загуби никакви данъчни приходи в полза на чужди държави", каза министърът на финансите Карин Келер-Сутер. "Освен това ще създаде правна сигурност и стабилна рамка."

Законът за климата също беше одобрен и получи подкрепата на 59% от гласоподавателите.

През 2021 г. Швейцария се присъедини към почти 140 държави, които подписаха споразумение на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за определяне на минимална данъчна ставка за големите компании - ход, насочен към ограничаване на практиката на прехвърляне на печалби към страни с ниски данъци.

Дори и с увеличението, Швейцария все още ще има едно от най-ниските нива на корпоративен данък в света, а предложението, което се очаква да донесе 2.5 милиарда швейцарски франка (2.8 милиарда долара) годишно допълнителни приходи, беше подкрепено от бизнес групи, повечето политически партии и обществеността.

Законът за климата, върнат в променена форма, след като беше отхвърлен през 2021 г. като твърде скъп, предизвика повече дебати с тези, които водят кампании срещу него, набрали сила през последните седмици.

Поддръжниците казват, че законът е минимумът, който богатата страна трябва да изпълни, за да докаже своя ангажимент за борба с изменението на климата, докато опонентите от дясната Народна партия казват, че той ще застраши енергийната сигурност.

На референдума в неделя гласоподавателите също така одобриха разширяването на някои разпоредби от извънредния закон на страната за COVID-19 - изискване съгласно системата на пряка демокрация в Швейцария, където законодателството се подлага на публично гласуване.

В Швейцария се намират офиси и централите на около 2000 чуждестранни компании, включително Google, както и 200 швейцарски мултинационални компании, като Nestle. Въпреки че всички ще бъдат засегнати, бизнес групите приветстваха по-голямата сигурност, която ще донесе новият данък, дори ако Швейцария загуби част от привлекателността си с ниски данъци.

"Никоя друга държава също няма да има по-ниски данъци. Искаме допълнителните данъчни приходи да останат в страната и да бъдат използвани за подобряване на привлекателността й за бизнеса", каза Кристиан Фрей от лобистката група Economiesuisse.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...