След многобройните срещи на браншовите организации и администрацията по промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които се отнасят до сключването на доброволните споразумения и предимственото отдаване на пасища и мери от Държавния поземлен фонд на зеленчукопроизводители, животновъди и овощари, на 8 март група народни представители от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната“-“Демократична България“ и ДПС са внесли проектопромените за обсъждане от Народното събрание.
Корекциите са от съществено значеине за стопаните, затова е важно да влязат в сила още през тазгодишната Кампания за директните плащания. Именно затова и проектоизмененията са депозирани в парламента по бързата процедура. Новите текстове в чл. „37в“ се отнасят до доброволните споразумения за ползване на земите и с тях ще се премахне досега действащата порочна практика ползвателите на земята да бъдат изнудвани от единици притежатели на малки парцели, които не желаят да подпишат доброволните едногодишните зоговори за ползване на обработваемите земи.
Особено важни в проекта са поправките, отнасящи се до търговете за отдаване на земи от Държавния поземлен фонд ДПФ, така че с предимство да се ползват уязвимите сектори и малките фермери. Особен акцент се поставя върху ползването на мерите и пасищата от животновъди с реални стада. Според поправките кандидатите в тези търгове трябва да се намират на територията на съответното землище, а регистрираните стопани да имат поне 3-годишна история. Колкото до зеленчуковите и овощни градини отдаваните земи не трябва да превишават 300 декара.
При отглеждането на млечни говеда стопаните не могат да кандидатстват за повече от 15 декара на една животинска единица – ако земята е от първа до седма категория. Ако е от 8 до 10-та кагегория – декарите не може да са над 30 на една животинска единица, четем в промените. При месодайните породи тези декари за една животинска единица са съответно 20 дка – до 7 категория включително, и 40 дка – от 8 до 10 категория земя.
По искане на бранша са въведени и сериозни санкции за председателите на комисиите, разпределящи пасищата и ливадите, които не се съобразят с факта, че годишно трябва да проверяват дали избраните ползватели на държавните терени имат 3-годишна история като животновъди и дали имат реални стада. Проверки се правят и на градинари и овощари, които нямат право да притежават повече от 300 дка от държавния поземлен фонд. Санкциите за неспазване на тези проверки от страна на администрацията варират от 5 хиляди до 10 хиляди лева. Същите глоби ще се налагат и ако в законово определения срок председателите на комисиите не са качили списъците с парцелите от ДПФ, които ще бъдат отдавани под наем.
Разпределянето на пасищата, както и досега става до 20 март на календарната година. С промените са описани и всички останали срокове, поризтичащи от разпределянето на земите от държавния поземлен фонд.