JP Morgan прогнозира руски фалит по външен дълг

14.03.2022 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Разплащането в рубли на руския външен дълг е възможност само от гледна точка на Москва, но не и на Запада, предупреждават анализатори. В скорошен анализ на JP Morgan се прогнозира фалит по външен дълг, който може да се случи през април
JP Morgan прогнозира руски фалит по външен дълг
Снимка: под лиценза на creative commons

Разплащането в рубли на руския външен дълг е възможност само от гледна точка на Москва, но не и на Запада, предупреждават анализатори. В скорошен анализ на JP Morgan се прогнозира фалит по външен дълг, който може да се случи през април, съобщава БНР.

По-рано руският министър на финансите Антон Силуанов заяви, че страната няма достъп до половината от златовалутните си резерви заради западните санкции". Всички златовалутни резерви на страната възлизат на стойност 640 милиарда долара, но около 300 милиарда от тях не могат да се използват заради санкциите.

На 16 март Русия има две падежиращи емисии при американски кредитори на стойност 117 милиона долара, а в договора не е упомената клауза за плащане в различна от долари валута. Общо през март падежиращите задължения на федерацията са за 700 милиона долара, припомнят анализаторите от JP Morgan. С гратисния период от 30 дни реалното необслужване може да доведе до дефолт по тези задължения най-рано в средата на април, коментират още от инвестиционната компания. На 4 април изтича срокът на облигации за 2 млрд. долара.

По данни на Блумбърг Русия има в обращение държавни облигации на стойност 49 млрд. долара в долари и евро.

Според указа на президента Владимир Путин изплатените лихви и главници в местна валута се считат за "надлежно изпълнени", което означава, че няма основание да се търси несъстоятелност по руското законодателство. От гледна точка на чуждите инвеститори обаче едностранната промяна на валутата може да е реално основание да считат, че има неизпълнение, което рейтинговите агенции тълкуват като "селективен фалит".

Около половината от руските облигации в твърда валута се държат от чуждестранни инвеститори, сочи още справка на Блумбърг. Руските корпорации имат в обращение международни облигации за малко под 100 млрд. долара. По данни на Банката за международни разплащания чуждестранните банки имат експозиции към Русия в размер на малко над 121 млрд. долара, по-голямата част от тях са концентрирани в европейски кредитори.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...