Oт днес производителите на плодове могат да поискат компенсации заради руското ембарго

27.09.2017 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Средствата се осигуряват за производители на ябълки, круши, сливи, череши, праскови и нектарини, които изтеглят продукцията си от пазара и я предоставят като дарение за благотворителност или като храна за животни
Oт днес производителите на плодове могат да поискат компенсации заради руското ембарго
Снимка: БГНЕС

Производителите на плодове могат да кандидатстват от днес за компенсаторно финансиране по схемата за временни извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на плодовете, става ясно от информация, публикувана от фонд "Земеделие". Финансовата подкрепа цели да компенсира стопанствата, които са пострадали от руското ембарго за внос на някои земеделски стоки от ЕС, наложено през 2014 г. покрай конфликта с Украйна.

Средствата се осигуряват за производители на ябълки, круши, сливи, череши, праскови и нектарини, които изтеглят продукцията си от пазара и я предоставят като дарение за благотворителност или като храна за животни. Максималното подпомагано количество за страната може да бъде общо 2 хил. тона. Според условията на схемата за подпомагане ще се изплаща сума, която варира между 132.2 и 481.4 евро за 100 килограма в зависимост от вида плод и целта, за която ще се ползва- благотворителност или храна за животни.

Допълнително по схемата се осигурява и финансиране за транспорт- между 18.2 и 108.3 евро за тон като определящ критерий тук е разстоянието между стопанството и мястото, където ще бъде доставена продукцията.

Заявлението за кандидатстване по схемата се подава в областните дирекции на фонд "Земеделие" като крайният срок за това е 30 юни 2018 г. Приемът на документи обаче може да бъде приключен по-рано, ако се изчерпа заложеното максимално количество за подпомагане от 2 хил. тона.

Кандидатите могат да бъдат както индивидуални производители, така и групи на производители, става ясно от информацията на фонд "Земеделие".

Това не е първата схема за компенсиране на производители след наложеното ембарго за внос на селскостопански продукти в Русия през 2014 г. Поводът такова подпомагане да има и през тази година е, че руската забрана бе удължена и през 2017 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...