АЕЦ "Козлодуй" е проектиран да издържи на земетресение от VII степен по скалата на Рихтер. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в предаването "Седмицата" по Дарик радио. Втората атомна електроцентрала "Белене" също ще бъде изчислена да издържи на толкова силен трус. Като цяло районът на Козлодуй е по-спокоен от сеизмична гледна точка.
Енергийният министър ще поиска допълнителни експертизи и анализи.
Впоследствие пред БТА председателят на Агенцията по ядрено регулиране Сергей Цочев обясни, че магнитудът на едно земетресение означава количеството енергия, което се отделя в епицентъра. Той потвърди, че атомната централа може да издържи на трус до VII по скалата на Рихтер.
За България най-опасното сеизмично огнище е Вранча, а максималното земетресение, което се очаква от това огнище, е 7,2 по Рихтер. При ускоренията, които се получават, докато трусът стигне до България, силата на земетресението ще е по-ниска от 7 по Рихтер и значително по-ниска от земетресението, което се случи в Япония, заяви Цочев. Ето защо българските реактори в АЕЦ "Козлодуй" са проектирани и построени за тези условия.
АЕЦ "Белене" има шанс да стане, но трябва да се споразумеем за цена, коментира още Трайков в ефира на Дарик радио.
Последната дума за удължаването на живота на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" ще има Агенцията за ядрено регулиране, допълни министърът. По думите му Русия може да попречи на удължаването на живота на двата енергоблока, но не очаква подобни действия. Когато след 20-30 години V и VI блок излязат от експлоатация, ще имаме нужда и от VIII блок. Дотогава ще ни е нужен само още един, коментира ресорният министър.
Трайков бе категоричен, че инцидентът в японската АЕЦ "Фокушима" отново ще постави въпроса за ядрената енергетика в световен план. Реакторите от ново поколение са с много по-добри защити, отколкото старите.