АИКБ: Между 50 и 70% от икономиката е сива

08.09.2010 | 11:38
по статията работи:
Обикновено предприемачите правят "дребни хитрини" и не отчитат около 5-10% от оборотите си, става ясно от съвместното изследване на АИКБ и НСИ
АИКБ: Между 50 и 70% от икономиката е сива

Между 50 и 70% се оказва сивата икономика според изследване на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/. Данните от изследването бяха представени на кръгла маса, посветена на неформалната икономика и организирана от АИКБ и НСИ с  финансовата подкрепа на ОП "Развитие на човешките ресурси".

Хората си дават сметка, че неформалната икономика е нещо нередно, но също така смятат, че че без това не може, каза Емилия Ченгелова, експерт по проект "Ограничаване и превенция нанеформалната икономика", информира БТА. Тя коментира данните по следния начин:

Неформалната икономика се разбира като добра предприемаческа изява, посочи експертът. Обикновено предприемачите правят "дребни хитрини" и не отчитат около 5-10% от оборотите си. 42% е делът на "сивата" икономика според работодателите, а според населението е 58%. В някои региони от страната и при някои браншове оценката за дела на "сивата" икономика е над 75%,

Изследването показва, че колкото по-висок е месечният доход на един човек, толкова по-голяма е сивата икономика според него. Например всички участвали в анкетата с доход на 1500 лева считат, че сивата икономика е над 75%, информира Dariknews.bg.

Според данните "шампиони" по сива икономика са градовете Бургас, Плевен и Габрово. В София и Пловдив неформалният сектор е около 20%.

Председателят на АИКБ Васил Велев заяви, че над 10 млрд. лева годишно не влизат в хазната заради сивата икономика. Ето становището на Велев по въпроса:

Много от операторите в сивия сектор не биха били конкурентноспособни и не биха издържали на пазара, ако плащат всички данъци. Нека да си припомним, че Националният съвет за тристранно сътрудничество, по изчисления на Дянков, над 50 часа заседава и обсъжда мерки, чрез които да се намерят милиард и 200 милиона лева за бюджета - по-малко разходи или повече приходи. А тук говорим за едно число от порядъка на 10 милиарда ежегодно. Първи истински случай: гражданин паркира автомобил на паркинг, на тръгване си плаща сметката от 2 лева. На въпроса „Искате ли касова бележка", казва „Не искам" и си тръгва. Тези 2 лева веднага влизат в сивия оборот, те не са декларирани, не са осчетоводени, върху тях не се плаща данък, те са източник и за корупционни практики, и за подкупи. Тези 2 лева, умножени по стотици хиляди, всъщност не финансират образованието, от което се ползват тези, които ги притежават. По този начин всъщност сивата икономика краде от теб.

Сивата икономика ощетява всички ни. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Красимир Попов при откриването на кръглата маса, предаде БГНЕС. Той добави:

Затова ние подкрепихме и този четиригодишен проект. Аз съм убеден, че независимо, че го организира АИКБ, ще се включат и другите работодатели. МТСП представлява и държавния интерес и защитата на хората. Ние вярваме, че резултатите от този проект, ще даде възможност за създаваме и нови политики. Целта е да ограничим сивата икономика - има много фактори, които са извън нас, но ние трябва да свършим своята работа. И максимално да създадем атмосфера на нетолерантност към това явление.

Нашите мотиви за участие в този проект - на първо място неформалната икономика е непрекъснато около нас и е трудно да бъде измерена и трудно да оценена като процент. Това заяви от своя страна председателят на Националния статистически институт Мариана Коцева. Тя очерта три подхода за измерване на сивата иконмика:

На първо място е колко милиарда не влизат в БВП. Ние се осмелихме за първи път да кажем какви са числата, за да докажем каква е нашата роля. Другите оценки се базират на социологически проучвания и на субективни оценки, които дават по-високи резултати на сивата икономика. Третата е иконометричните изследвания, които са сравнителни, а не само осреднени.

В заключение шефът на НСИ каза, че институтът активно ще се включи в проекта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...