Агенцията за приватизация (АП) и следприватизационен контрол обяви публично оповестен конкурс за продажбата на 769 180 акции, представляващи 35,78% от капитала на дружеството "Арсенал" в Казанлък.
Цената на конкурсната документация е в размер на 3000 лева и може да бъде закупена в срок до 15 дни, считано от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник", съобщиха от Агенцията.
Информационният меморандум струва 7000 лв. и ще бъде предоставен на лица, закупили конкурсна документация.
До участие в конкурсната процедура не се допускат консорциуми, офшорни дружества, дружества в ликвидация, обявени в несъстоятелност, осъдени за банкрут, както и лица, които имат просрочени публични задължения към българската държава.
Участниците трябва да отговарят на следните предварителни квалификационни изисквания:
- Да са надлежно учредено и валидно съществуващо юридическо лице;
- Да осъществяват някоя от следните дейности: производство на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия или реализация на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия;
- Размерът от приходите от посочените дейности за последната финансова година, съгласно одититирания годишен финансов отчет, трябва да възлиза на минимум 40 000 000 лв.;
- Да имат собствен капитал, не по-малко от 40 000 000 лв. за последната финансова година;
- Да са получили разрешение за достъп до информация с ниво на класификация "Секретно" или удостоверение за сигурност или потвърждение, съгласно Закона за защита на класифицираната информация.
Депозитът за участие е в размер на 3 000 000 лв. и се внася в срок до 15.00 часа на 120-ия ден от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник". Критерият, по който те ще се оценяват, е размерът на предложената покупна цена.
"Очаквам съкращения от новия собственик на „Арсенал”, каза пред агенция "Фокус" Тодор Воденов, председател на Национален синдикат "Отбрана" към КТ „Подкрепа”. Според него трябва да се направи необходимото за тези кадри, които останат без работа.
Председателят на синдиката заяви, че засега не се готвят протести, тъй като е твърде рано. В момента, по данни на синдиката, в оръжейния завод работят около 2000 души.
"Производство на оръжие е имало и ще има, друг е въпросът, че тези контролирани пазари от комунистическо време – тогава, когато планирахме да произвеждаме за арабския свят и за Африка, вече ги няма, но така или иначе интересът към нашето предприятие продължава да съществува”, посочи Воденов.
"Синдикатите никога не са удовлетворени към такъв тип приватизация. Това е от една страна, а от друга - държавата също трябва да поеме някакви задължения към предприятия, които са важни за националната сигурност. Досега държавата не го е показала, категоричен е синдикалистът.
Воденов припомни, че предприятието е било извадено от системата за национална сигурност с постановление на Министерски съвет преди няколко месеца. Още през май пък от Агенцията за приватизация обявиха, че ще бъдат приватизирани държавните дялове във военните заводи "Арсенал" и "Терем".