Агенцията на ЕС за лекарствата ограничава работата си в очакване на Брекзит

02.08.2017 | 11:50
по статията работи: econ.bg
За ЕМА работят почти 900 души, бюджетът й е около 305 милиона евро, а всяка година за нейните срещи в Лондон пристигат близо 36 000 специалисти
Агенцията на ЕС за лекарствата ограничава работата си в очакване на Брекзит
Снимка: под лиценза на creative commons

Базираният в Лондон регулатор на фармацевтичния сектор в Европейския съюз обяви във вторник, че се подготвя за проблеми в работата си зарази предстоящото след по-малко от две години напускане на ЕС от Великобритания и нуждата стотиците служители да се преместят в друг град в някоя от оставащите 27 държави.

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) съобщи, че ще прекрати работата си по нов интернет портал и проекта за подаване на заявления за нови лекарства по електронен път. Освен това се замразява и работата по разработване на поредица от стъпки да повече прозрачност.

Съкращава се броят на одитите, извършвани от нейни служители, както и дейността за подпомагане на компаниите и институтите. По-малко представители на ЕМА ще участват в конференции или срещи, които не са организирани от агенцията.

По този начин ще се освободи персонал, който да се съсредоточи върху последиците от оттеглянето на Великобритания от единния пазар и пренасянето на ЕМА в друга държава, докато в същото време продължи важната работа по оценка на лекарствени препарати и мониторинг за безопасността им.

За ЕМА работят почти 900 души, бюджетът й е около 305 милиона евро, а всяка година за нейните срещи в Лондон пристигат близо 36 000 специалисти.

Това прави привличането й особено привлекателно за останалите страни от ЕС. В понеделник изтече срокът за подаване на заявки и София е един от 19-те кандидати като Копенхаген, Амстердам, Атина и Барселона. Според "Ройтерс" засега изглежда, че фаворитът е Милано.

Оценката на кандидатите ще бъде направена от Европейската комисия до края на август, а решението е в ръцете на лидерите на страните от ЕС, които трябва да постигнат консенсус по въпроса на срещата си на върха през октомври. Окончателното решение къде ще се премести ЕМА се очаква месец по-късно.

Изследователи и производители от фармацевтичния сектор отдавна предупреждават, че принудителното местене на влиятелния регулатор може да обърка нормалната работа по надзор над лекарствата. Гуидо Раси, изпълнителният директор на ЕМА, се опасява, че ще изгуби опитни служители, защото не всеки иска да се мести със семейството си в друга страна.

"Ройтерс" коментира, че общо 21 държави се състезават да привлекат ЕМА и/или агенцията за банков надзор (EBA), което по-скоро вещае остри спорове помежду им, отколкото бързо постигане на съгласие. Германия, Франция, Ирландия, Австрия, Полша и Белгия кандидатстват да са домакини и на двете агенции.

Европейската комисия припочни във вторник, че изборът за ЕМА ще зависи от 6 критерия, сред които са гаранции, че агенцията ще продължи да работи нормално, новата централа ще е лесно достъпна от цяла Европа, ще има училища за децата на международния й персонал, ще има ли достъп до местния трудов пазар и здравеопазване за близките на служителите и др.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....