Агенцията по храните и лекарствата към Министерството на здравеопазването на САЩ за пръв път одобри генно модифицирано животно да бъде използвано за консумация от хора, предаде информационният портал vox.com. От ведомството вчера са дали разрешението си атлантическата сьомга, която е модифицирана да расте значително по-бързо и при консумацията на доста по-малко храна от „естествения“ вид, да бъде продавана като хранителен продукт. Mодифицираната сьомга достига пълните си размери за между 18 и 24 месеца в сравнение с 30 месеца при немодифицираната.
Одобряването на модифицирания животински вид е отнело десетилетия на чиновниците във ведомството. Едва през 2010 г. бюрократите са предприели крачка към одобряването на използването на атлантическата сьомга за храна. Тогава от институцията са изтъкнали, че „тази сьомга е точно толкова безопасна за консумиране, колкото е и нормалната сьомга.“
Окончателното одобряване обаче все пак се е забавило, тъй като природозащитни групи и активисти, борещи се за безопасност на храната, са лобирали срещу одобряването на вида. Те са издигали тезата, че модифицираната сьомга може да е създаде проблеми, включително и да застраши популациите на ендогенните видове риби. Експертите от Агенцията по храните и лекарствата обаче са достигнали до извода, че е „изключително малко вероятно [атлантическата сьомга] да окаже някакви значими ефекти върху околната среда.“
Същевременно създателите на модифицирана атлантическа сьомга – AquaBounty Technologies – коментират, че рибата, която е модифицирана посредством гени от други два вида риба, ще окаже изключително благоприятни ефекти върху околната среда. Все още не е известно колко производители ще проявят интерес към новия вид, както и за какъв срок ще е възможно компанията да започне масовото ѝ отглеждане и да постигне икономии от мащаба.