Областната администрация и 4 общински администрации от Ловешка област са включени в проект на Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР) "Промотиране на системи, инструменти и добри практики за управление на качеството в администрациите". Това е един от седемте проекта, за които като конкретен бенефициент на Оперативната програма "Административен капацитет" МДААР получи одобрение в края на 2007 г. Целта е да се подобри ефективността, ефикасността и качеството на административното обслужване в България чрез по-широко прилагане на инструменти и системи за управление на качеството, подобряване на знанията и уменията в администрацията за въвеждане и прилагане на инструменти за управление на качеството и стимулиране на въвеждането на иновации за подобряване на качеството на административното обслужване на базата на обмен на добри практики.
Една от основните дейности по проекта е въвеждането на международните стандарти ISO в 100 областни и общински администрации от цялата страна. и тяхното сертифициране.
Стандартите, по които ще се изграждат системите за управление в тези администрации, са специално подбрани, за да осигурят качествено обслужване на гражданите (ISO 9001:2000), грижа за опазването на околната среда (ISO 14001:2004) и защита на данните гражданите и фирмите чрез цялостно управление на информационната сигурност (ISO 27001:2005). На територията на област Ловеч в този проект за включени следните администрации:
- Областна администрация -Ловеч, където се внедряват стандартите ISO 9001:2000 и ISO 27001:2005;
- Общинска администрация - Априлци, където се внедрява стандартът ISO 9001:2000;
- Общинска администрация - Угърчин, където се внедрява стандартът ISO 9001:2000;
- Общинска администрация - Троян, където се внедряват стандартите ISO 9001:2000 и ISO 14001:2004;
- Общинска администрация - Ябланица, където се внедряват стандартите ISO 9001:2000 и ISO 14001:2004
По време на среща министър Василев представи информация и за регистрационните режими, въведени от общините в обл. Ловеч. Той подчерта, че МДААР винаги е настоявало за политика по премахване на ненужните и невъвеждане на нови лицензионни, регистрационни и разрешителни режими и посочи, че на територията на областта режим "Регистриране на търговски обект" все още действа единствено в общините Луковит и Тетевен, докато в останалите такъв или не е бил въвеждан, или вече е премахнат.
При срещите си с ръководството на общините Ловеч и Угърчин, както и на областната администрация, министър Василев обърна специално внимание и на грешките, които тези администрации имат в английските версии на сайтовете си по отношение на спазването на правилата за транслитерация на българските собствени имена на латиница, и настоя неточностите в изписването на някои географски обекти да бъдат отстранени бързо.
През 2008 г. стартира реализацията на проекта на МДААР "Подготовка на служителите от българската държавна администрация за ефективна работа с институциите на Европейския съюз", финансиран по Оперативната програма „административен капацитет”. В рамките на този проект тече най-мащабното до момента обучение по английски език за служители от държавната администрация – близо 15 000 души от цялата страна са включени в интензивни чуждоезикови курсове с акцент върху изучаването на специализираната терминология на ЕС. От администрациите на територията на област Ловеч в това обучение са се включили общо 344 служители, съобщиха от МДААР.
Обучението се провежда в две нива съгласно Европейската езикова рамка по международната учебна система за обучение на възрастни по английски език Straightforward. Всяко ниво е по 120 учебни часа, разпределени по 8 учебни часа седмично. В края на всяко от двете нива обучаемите преминават тест за оценка на придобитите знания и успешно завършилите курсисти ще получат Сертификат и Europass езиков паспорт.
По същия проект 48 служители от администрации на територията на област Ловеч са включени и в обучение за актуалното състояние и институционалната система на ЕС, което включва информация за историята, институциите и политиките на ЕС, европейското право и прилагането му, както и за механизмите за вземане на решения. Общо за страната такива обучения преминават около 5000 служители.
Един служител от областната администрация ще премине и практически курсове за водене на преговори в процеса на вземане на решения в ЕС. Общо за страната такива курсове преминават около 500 служители, ангажирани с изготвянето и защитата пред европейските институции на българската позиция в различни сфери.
Общо 125 бр. компютри, лаптопи и сървъри е предоставило от 2006 г. насам Министерството на държавната администрация и административната реформа на областната администрация, общинските администрации, кметствата и др. от област Ловеч. Обновяването на компютърната техника е част от политиката на МДААР за модернизация на държавната администрация, съдебната система и институциите, предоставящи обществени услуги. За пръв път през 2008 г. компютри получиха и по-малките административни единици, където недостигът от модерна техника е най-осезаем.