Администрацията на Тръмп е под се натиск от бизнеса да премахне наказателните мита срещу китайския внос

05.03.2020 | 17:45
по статията работи: econ.bg
Американската администрация е изправена пред нарастващ натиск от местния бизнес да премахне наказателните мита срещу китайските стоки, като част от усилията за справяне с тежкото въздействие на коронавируса
Администрацията на Тръмп е под се натиск от бизнеса да премахне наказателните мита срещу китайския внос
Снимка: под лиценза на creative commons

Американската администрация е изправена пред нарастващ натиск от местния бизнес да премахне наказателните мита срещу китайските продукти, като част от усилията за справяне с потенциално тежкото въздействие на коронавируса върху икономиката на САЩ.

Посочвайки нестабилността на фондовите пазари в САЩ, след като Федералният резерв обяви рядко намаление на лихвата с 50 базисни пункта, китайски анализатори твърдят, че спирането на търговската война с Китай ще бъде по-ефективно за двете страни да се справят с икономическия спад на фона на епидемията от COVID-19.

Сигнализирайки за нарастващия натиск върху администрацията на САЩ, министърът на финансите Стивън Мнучин бе запитан по време на изслушване в Конгреса този вторник, дали се обмисля намаляване на митата за китайски стоки в отговор на нарастващите случаи на заболели от коронавирус в САЩ. „В момента не обмисляме подобна стъпка, но с развитието на ситуацията... ще разгледаме всички варианти, които смятаме за важни за подпомагане на малкия и среден бизнес и конкретни области на икономиката, които са засегнати", каза по-късно Мнучин според агенция „Ройтерс".

Коментарите дойдоха, след като пазарът на акции в САЩ отбеляза огромни загуби през изминалата седмица, тъй като инвеститорите показаха тревога от бързо разпространяващия се коронавирус в страната, който може да повлияе на бизнеса и да намали икономическия растеж.

Нестабилността подтикна Федералния резерв да намали лихвения процент с 50 базисни пункта, но този ход не успокои пазарите, тъй като и трите основни борсови индекса се понижиха с поне 2,8% във вторник. На този фон „американското правителство очевидно е изправено пред по-голям натиск за намаляване на митата за китайски продукти", коментира за вестник „Глобал таймс" Сун Гуоу, директор на Центъра за икономическа дипломация към университета „Фудан" в Шанхай, отбелязвайки, че ако в САЩ започне епидемия, натискът за отмяна на наказателните мита върху китайския внос ще се засили.

„Изключително интересният въпрос, който да следим е, дали войната срещу коронавируса ще се окаже повратна точка в китайско-американската търговска война. Ако САЩ искат да помогнат на бизнеса и потребителите си, премахването на наказателните мита и постигането на разумно споразумение с Китай е най-добрият вариант", посочва Мей Синю, научен сътрудник в Китайската академия за международна търговия и икономическо сътрудничество.

Въпреки сключената през януари първоначална сделка, САЩ все още налагат мита от 7,5 до 25% върху китайски продукти на стойност 370 милиарда долара, което води до допълнителни разходи за местния бизнес и потребителите.

„Тъй като предприятията вече са изправени пред прекъсване на веригата за доставки поради епидемията, разумен ход за САЩ би бил да се вслушат в исканията на бизнеса да преустановят наказателните мита, които сами по себе си са в тежест за компаниите", коментира Ли Юн, заместник-председател на експертна комисия към Китайската асоциация за международна търговия. „Това е разумно и рационално решение. Не става въпрос за търговската война. Това е за справяне с настоящата епидемия", добавя той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....