Администрацията на Доналд Тръмп публикува плана си за изграждането на инфраструктура през следващите 10 години, разходите за което ще надминат 1,.5 трилиона долара. От тях 200 милиарда долара ще бъдат осигурени от федералното правителство, а останалите от щатските власти и частни организации.
Изграждането на инфраструктурни обекти бе едно от основните обещания на Тръмп по време на кандидатпрезидентската му кампания и след като влезе в Белия дом той продължи многократно да коментира необохдимостта от обновяване на инфраструктурата в страната (пътища, мостове, пристанища, летища и др.), посочвайки че това ще бъде главната задача през втората му година като президент.
Вчера в Белия дом, Доналд Тръмп заяви, че инфраструктурата в САЩ вече изостава от тази на други страни и трябва да се модернизира, като за това са нужни поне 1,5 трилиона долара.
Медиите сочат, че основното в плана на президента е привличане на инвестиции от щатските правителства и частния сектор, което означава, че водещо в него ще са усилията за финансиране, а не за притежание.
Към момента и Демократическата и Републиканската партии се противопоставят на плана на Тръмп. Демократите смятат, че федералното правителство трябва да бъде главен инвеститор и да осигури 1 трилион долара.
Според анализатори, най-голямата полза от плана на Тръмп ще бъде увеличаване на заетостта и повишаване на икономически растеж. Инфраструктурните проекти обаче се нуждаят от големи инвестиции, дълъг период за реализация и едно правителство или президент няма да могат да ги завършат.