Акциите на азиатските пазари завършиха търговията в петък предимно с повишения, съобщава CNBC. Основният индекс на Япония Nikkei 225 нарасна с 1,03%, а южнокорейският индекс Kospi прибави 0,74% към стойността си.
Австралийският ASX 200 записа повишение, подкрепен от ръстовете при подиндексите на производителите на основни ресурси и комуналните услуги, които се повишиха съответно с 1,76% и 2,07%.
На китайските континентални пазари Shanghai Composite се повиши с 0,03%, докато в Хонконг Hang Seng се понижи с 0,18%.
Настоящата седмица (17-21 април) беше наситена с разнопосочни геополитически новини, което неминуемо се отрази на настроенията на инвеститорите на големите международни борси, пише в анализ на ИП „Кахман".
Китайската борса в Шанхай (Shanghai Stock Exchange) не беше подмината от притесненията, породени от „дрънкането на оръжие" в намиращата се географски близо Северна Корея и отправените в тази връзка предупреждения от страна на САЩ.
Първите три дни от седмицата (17-19 април) основният индекс Shanghai Composite (SSEC) завърши с понижения, и то с немалките около „минус" 0,75% за сесия. В четвъртък и петък (20 и 21 април) SSEC успя да „изплува" и затваряше на положителна територия, макар и само с 0,04% за ден. Така Шанхайската борса регистрира седмично понижение от 2,2% до 3173 пункта, а най-високата стойност на затваряне за периода беше в понеделник (3222 пункта).
Що се отнася до икономическите новини и данни за Китай от последните дни, те като цяло са положителни, коментират анализатори от инвестиционен посредник „Капман" АД. Публикуваните на 17 април данни от китайската статистика за БВП за първото тримесечие показват ръст на годишна база от 6,9%, при годишен ръст на БВП за 2016 г. от 6,8%.
Данните за обема на промишленото производство (обявени също в началото на седмицата) са още по-оптимистични - отчита се темп на нарастване на обема на промишлената продукция от 7,6% за март на годишна база, при предходна стойност на показателя от 6,3%.