Китайският износ регистрира през септември доста дълбок спад от 10%, докато вносът се сви изненадващо, след като през август нарасна за пръв път от 22 месеца насам, показват данни на Генералната митническа администрация, поставящи под сериозен въпрос сигналите в последно време за стабилизация на втората по сила световна икономика.
Експортът на Китай, деноминиран в американски долари, се сви през септември с цели 10% на годишна база след спад с 2,8% през август и очаквания за доста по-скромно понижение с 3,3 на сто. Това представлява влошаване на китайския износ за четиринадесети от последните петнадесет месеца и е ново доказателство, че икономиката на страната продължава да страда в значителна степен от глобалното икономическо забавяне и несигурност.
В същото време вносът се понижи с 1,9% на годишна база при прогноза за повишение с 0,6%, след като през август нарасна с 1,5%, повишавайки се за пръв път от 22 месеца насам. Подновеното влошаване на вноса не е позитивен сигнал за водената от властите в Пекин политика, целяща икономически растеж, базиран на вътрешното търсене и потребление.
Рязкото понижение на износа доведе до свиване на търговския излишък на Китай през септември до 6-месечно дъно от 41,99 млрд. долара спрямо излишък за 52,05 млрд. долара през август и средни прогнози за позитивен търговски баланс в размер на около 53,0 млрд. долара.
Днешните слаби търговски данни могат да подновят както опасенията за състоянието на китайската икономика през третото тримесечие след нейното доста неубедително представяне през първото полугодие, така и тревогите, свързани с поведението на световната икономика.
Азиатските пазари на акции реагираха негативно на китайските данни, като японският фондов индекс Nikkei се понижи с 0,39%, южнокорейският Kospi - с 0,9% и австралийският ASX200 - с 0,71%.