6,8 млрд. евро са парите по структурните фондове и Кохезионния фонд, които европейската солидарност доставя на България, за да изравни или поне да започне да доближава стандарта на живот на българите с този на европейците, припомня Юлиана Николова, ръководител на звеното за контрол на еврофондовете, цитирана от Агенция "Фокус".
По думите на Николова, корекция на оперативните програми не трябва да бъде правена. Оценките за съответствие се правят на базата на системите за управление и контрол на програмите, които дават увереност на европейския данъкоплатец и всички европейски институции, че парите се харчат по най-подходящия начин, че не изтичат неправомерно, било към партийни каси, било към нещо друго или някой злоупотребява с тях, допълни тя.
"Нашите оценки за съответствие на четири от седемте ни програми се връщат втори път. Първият път ни върнаха оценките по всичките седем програми. Този път няма искане за повторна оценка на ОП "Околна среда и регионално развитие", но ни се връщат по програмите "Транспорт", "Конкурентоспособност на икономиката", "Техническа помощ за усвояването на средствата и административен капацитет", допълни Николова.
На въпрос защо се връщат оценките, Николова обясни, че се връщат с корекции не към самите системи за управление на оперативни програми, а на общо ниво за всичките седем. Връщат ни се заради слабости в информационната система от характер на сигурност за достъп и възможност за манипулиране на данните вътре. "Не е невъзможно тези слабости да бъдат коригирани до ноември", допълни още тя.
"Това, че два пъти минаваш на поправителен изпит, вече си е достатъчно лошо и за самочувствието, и за отношението към теб, и за имиджа, който изграждаш, но българската администрация е с ясно изразена политическа воля за справяне с проблема, изрази увереност Юлиана Николова.
Подготовката на оперативните програми, на рамката, на изясняване на приоритетите за периода 2014 - 2020 година трябва да започне отсега. Николова подчерта, че планирането не е работа само на централната администрация. "За да планираме развитието, трябва да бъдем активни - медиите, гражданите, всички ние, да можем да си формулираме цели, приоритети". Трябва да се включи и администрацията в общините, защото най-ефективно средствата могат да бъдат използвани на ниво общини, там, където живеем и работим, смята ръководителят на звеното за контрол на еврофондовете.
"Администрацията е извадка от нашия собствен капацитет, тоест каквито са нашите изисквания към нея, такава и администрация имаме", допълни Николова.
Проблемите с фондовете са пряко свързани с проблемите в правосъдната система, проблемите в нея пък са пряко свързани с историята на прехода, непрозрачността на произхода на парите, не само на политическите партии, но и на медиите, и се оказваме в един много сериозен кръг. "Ако не бъдат усвоени приличен процент от тези пари, догодина има възможност комисията да ги пренасочи към държави, които усвояват по-добре от нас - Финландия, Германия, Австрия, в които има здрава икономическа логика, създават работни места, създава конкурентоспособност. Тези пари са жизнено важни за нас, защото ако другите вървят бързо, а ние продължаваме със стария темп, разстоянието се увеличава и догонването става все по-трудно и по-трудно", каза в заключение Юлиана Николова.