Министър Русинова ще предложи промяната в Кодекса на труда след настояване на бизнес организациите. Според тяхно становище от дългите празници само за тази година загубите на икономиката са около 300-400 млн. лв.
Правителството вече няма да пренарежда работните дни, така че около празник да се събират повече дни почивка, които да се отработват в следващи съботи. За сметка на това, ако празникът се пада в събота или неделя, понеделникът също ще е почивен. Тази идея обяви пред медиите министърът на труда Зорница Русинова, цитирана от БНР.
"Примерно, шести май следващата година се пада в събота, почивен ден ще е понеделникът, така че няма да има официални празници, които да бъдат загубвани от хората като официални празници и да бъдат компенсирани със сливане пък на други, които се падат в четвъртък или във вторник", даде пример Русинова.
Ако официалният празник се пада във вторник например, почивен ще е само вторникът, а ако някой иска по-дълга почивка, ще се наложи да си вземе отпуска, допълни тя.
Русинова ще предложи промяната в Кодекса на труда след настояване на бизнес организациите. Според тяхно становище от дългите празници само за тази година загубите на икономиката са около 300-400 млн. лв. Например, през май е имало 18 работни и 13 почивни дни. През септември национално представителните работодателски организации изпратиха писмо до парламента с искане за отмяна на сливането на почивни дни и отработването им впоследствие.
В писмото си те изтъкват, че досегашният начин на празнуване се отразява добре на туризма, транспортните фирми и търговията, докато производственият сектор е ощетен. Проблем според работодателите е и това, че докато България празнува, "в чужбина се работи на пълни обороти". По техни данни страната е сред страните от ЕС с най-много национални празници, обявени за почивни дни, а отработването им в събота е неефективно.