Съвместните проверки на Националната агенция по приходите (НАП) и Инспекцията по труда (ГИТ) изглежда са успели да стреснат голяма част от работодателите, които неправомерно осигуряват работниците си на половин работен ден. Над 25 хиляди лица вече работят на осемчасов трудов договор, информират от пресцентъра на НАП.
Проверките започнаха през есента на 2011 г. Тогава бе установено, че около 160 хиляди служители в страната се осигуряват от работодателите си за четиричасов работен ден. Оказа се обаче, че над 70% от тези хора работят по осем, десет и повече часа дневно.
До момента шефовете на 25 хиляди от тях вече им внасят осигуровки на двойно по-висок доход.
От НАП уточняват, че работата на договор за половин работен ден, без той да отразява реалното изработено време, не само ощетява бюджета с данъци и осигуровки, но и засяга неблагоприятно осигурителните права на хората. Ако работникът се съгласи да бъде осигуряван на четири часа, а разликата до реалната му заплата да бъде изплащана на ръка, без да бъде данъчно облагаема, то трудовият стаж, който ще му е необходим за пенсия, ще бъде изработен за двойно по-дълго време.
С други думи – ако имате над десет години стаж, но сте работили на договор за половин работен ден, може никога да не се пенсионирате, допълват от Агенцията.
В началото на месеца проверките в пловдивско показаха кои са браншовете с такива неблагоприятни тенденции. Оказа се, че най-често ощетявани с този метод са занимаващите се с производство и продажба на храни и с шивачество.