Акселерометрите носят риск за смартфоните ни

18.10.2013 | 10:15
по статията работи: Георги Георгиев
Изследователи откриха, че можем да бъдем следени много успешно с помощта на този тип сензори
Акселерометрите носят риск за смартфоните ни

Търсенето на потенциални слабости в смартфоните продължава да привлича вниманието на специалистите по компютърна сигурност. В момента фокусът се обръща основно към сензорите, които са направени за ползване в умните телефони и тяхната роля като слаби места в сигурността на апаратите.

В резултат на проучванията си екип от Станфорд открива, че вграденият в смартфона акселерометър (уред за измерването на ускорението на движещи се обекти) може да спомогне за идентифицирането на апарата в рамките на секунди. Това не първият път, в който същият екип успява да засече проблеми със сензорите в модерните смартфони.

Българинът Христо Божинов, докторант по компютърни науки в Станфорд и член на екипа, споделя, че изследването има за цел да насочи вниманието на създателите на телефоните, дизайнерите и други професионалисти към начините, по които сензорите може да се превърнат в инструмент за проследяване.

Наред с това учените откриват слабости в сензорите, които могат да се използват и от рекламодателите. Последните ще могат да се възползват от добитата информация, за да атакуват потребителите с насочени реклами, смятат експертите.

Самото събиране на специфична информация от съответния телефон става благодарение на код, който работи на уебсайта в мобилния браузър на устройството и измерва най-малките дефекти в акселерометъра. Така той генерира уникален набор от числа, които могат да се използват от рекламодателите за проследяване на повечето смартфони, се казва в доклада.

По този начин данните, добити от акселерометрите ще могат да се възползват по подобие на тези от бисквитките (cookies), които също ориентират рекламодателите от какво се интересува съответния потребител.

Проблемът с акселерометрите изглежда сериозен особено за приложенията под Android, които не се нуждаят от специално разрешение, за да черпят данни от сензора. Така потенциално те могат да я изпращат на създателите на приложението, които да я ползват за собствени цели.

Проучването на Станфорд не е първото, засягащо слабата сигурност на този вид сензори. В статия от 2012 г. учени от университета в Пенсилвания твърдят, че от анализа на акселерометъра могат да получат добра представа какъв е ПИН кодът на телефона ви или каква какъв модел рисувате, за да отключите екрана му.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...