Великобритания може да се наложи да изчака повече от три десетилетия, за да си възстанови капитала в размер на милиардите евро, след като престане да бъде акционер в Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) при напускането си на ЕС.
Това заяви във вторник шефът на трезора Вернер Хойер.
В интервю за германския бизнес всекидневник “Ханделсблат“, цитирано от агенция Ройтерс, президентът на ЕИБ така посочи, че загубата на 16% от акционерния капитал, който понастоящем се държи от Обединеното кралство, ще принуди банката да ограничи политиката си на кредитиране, ако други държави - членки на ЕС не предприемат компенсационни мерки.
Европейската инвестиционна банка, която е собственост на страните - членки на ЕС, използва своите капиталови депозити като обезпечения за финансиране на заеми за научноизследователски, инфраструктурни и екологични проекти в Европа и по света.
Вернер Хойер допълни, че необходимостта от постепенното уреждане на този важен въпрос, свързан с капитала на банката, означава, че Великобритания може да получи обратно паричните си средства в ЕИБ, които са на стойност от около 3,5 млрд. евро, едва към 2054 година, или цели 35 години след очакваната дата за официалния Брекзит в края на март 2019 година.
Както стоят нещата, погасяването ще дойде едва след като сегашният кредитен портфейл, в който участват и британците, бъде е напълно възстановен, заяви Хойер за вестник “Ханделсблат“.
Междувременно Ройтерс цитира изказване на говорителят на британския премиер Тереза Мей, според което Великобритания смята, че може бързо да постигне съгласие с преговарящите в Брюксел относно рамката за преходно споразумение при напускане на Европейския съюз.