Министерството на финансите предлага на Министерския съвет акцизът на алкохола да се увеличи с 15%. Това съобщи по време на пресконференция днес вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, предаде Агенция “Фокус”.
С увеличаването на акциза на спиртните напитки приходите в бюджета ще са над 60 млн. лв. допълнително. Министър Дянков предлага тези пари да бъдат вкарани в здравеопазването и в развитието на спорта.
Около 130 млн. лв. от увеличаването на акциза на цигарите ще бъдат предоставени на министъра на здравеопазването и той ще реши какви ще са приоритетите при харченето им.
Дянков обясни, че ще е добре тези пари да се използват за лекуването на болестите, при които тютюнопушенето има пряк негативен ефект, като астмата например.
Литър ракия може да поскъпне с 1,50 лева, ако акцизът върху алкохола скочи с 15 на сто. Това съобщи за Дарик радио Пламен Моллов, председател на Лозаро-винарската камара.
Той обаче беше категоричен, че с поскъпването на акциза, няма да се увеличат приходите в държавната хазна. „В бранша има 107 лицензирани и регистрирани производители на високоалкохолни напитки, които са внесли през миналата година 108 млн. лв. акциз. В същото време има 1600 регистрирани селски казани, които са внесли от тези обекти 414000 лв. за цялата година", каза Моллов и допълни, че има нелицензирани от порядъка между 7000-7500 казана.
От Aсоциацията на вносителите и производителите на спиртни напитки също алармираха, че в селските казани се вари огромно количество ракия, която не винаги отговаря на изискванията за безопасност, информира Dariknews.bg.
"Държавата ще си докара много по-голям приход в хазната, ако увеличи акциза на бирата, а не на спиртните напитки", заяви Бранимир Ботев от Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки.
„Нашата бира е с пет пъти по-нисък акциз от страните, които иначе имат най-нисък акциз. Т.е. от страните с най-нисък акциз на бирата като Испания и Гърция, ние сме с пет пъти по-нисък акциз", каза той.
Всяко увеличение на акцизите води до намаление на продажбите на алкохол, а те през последната година са паднали с 36-40%. Това заяви от своя страна Наталия Казакова - директор на "Винпром-Русе".
„Не съм оптимист, че по този начин държавата ще събере повече пари като абсолютна сума. Това може да доведе до увеличаване на "сивия" сектор, който и без това не е малък. Не смятам, че това е мярката, която трябва да бъде предприета", посочи Казакова.
Според нея е необходимо по-скоро засилване на контрола върху сивия сектор или последващ контрол в търговската мрежа на бандеролите: "По този начин отново ще плащаме компаниите, който сме на светло. Другите и без това не плащат акциз и няма значение дали ще е с 15% повече или по-малко. Ние работим на магия, справяме се сами, а вътрешният ни пазар доста е паднал".