Акциите на Главната инспекция по труда ще се снимат с видеокамери

11.09.2008 | 16:07
по статията работи: Петър Чернев
Събраните материали ще могат да се използват като доказателства в съда в случаите на обжалване
Акциите на Главната инспекция по труда ще се снимат с видеокамери

Инспекторите по труда ще имат право да заснемат с фотоапарати и видеокамери физическата обстановка в проверявания от тях обект. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, подготвени от Министерството на труда и социална политика, съобщи ръководителят на Главната инспекция по труда Гълъб Донев, предаде БГНЕС. Според Донев събраните материали ще могат да се използват като доказателства в съда в случаите на обжалване на наказателните постановления.

Промените предвиждат още инспекторите да могат да вземат допълнителни декларации от служителите и работодателите за размера на заплатите. В случай, че работодател откаже да получи акт за административно нарушение и последващо наказателно постановление, документите ще бъдат представени на таблото за обяви на Главната инспекция и публикувани на интернет-страницата й в 7-дневен срок. С тези мерки актовете ще считат за връчени.

С поправките в Кодекса на труда се променят и санкциите за нарушения на трудовото законодателство. При неизпълнение на изискванията за безопасни условия на труд глобата за работника ще бъде между 100 и 500 лв., а за работодателя – между 10 000 и 15 000 лв. Сега тези санкции са между 20 и 250 за работниците, и между 1500 и 5000 за работодателите. Собствениците на фирми ще плащат глоба от 15 хил.лв. за всеки работник, който са назначили без трудов договор, както и за работник, който се осигурява на по-ниска сума от реално получаваната. Между 10 000 и 15 000 лв. ще плащат работодателите за нарушения на общите трудови правоотношения.

Подготвените от социалното министерство промени в Кодекса на труда предвиждат и два варианта за отпуск по бащинство, обясни зам.министър Лазар Лазаров. Първият вариант е бащата да ползва 15 дни отпуск веднага след раждането на детето, а вторият – бащата да гледа детето, след като то навърши 6 месеца. Като отпуската се ползва само от единия родител при декларирано желание на майката и на бащата.

Депутати от мнозинството са подготвили и други промени в Кодекса на труда. Те уреждат изравняването на трудовите права на работниците, назначени на трудови договори и на хората, ангажирани чрез агенциите за временна заетост, обясни депутатът от Коалиция за България Тонка Михайлова.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....