Акционерите на Royal Dutch Shell одобриха плановете на ръководството на гиганта за закупуване на BG Group, обяви компанията в официално обръщение до медиите, предаде Bloomberg. Повече от 83% от акционерите на компанията са гласували с „да“ на идеята за транзакцията, която, ако бъде финализирана, ще се превърне в най-голямото придобиване в петролната индустрия от Голямата рецесия насам. Повечето инвеститори са гласували от дистанция, докато част от акционерите в компанията са се събрали на заседание в Хага, Холандия.
Одобряването на плановете на ръководството затвърждава възгледите, че Shell ще успее да се справи добре в условията на ниски цени на петрола на международните пазари с подкрепата на великобританския производител на петрол и газ BG. Тъй като цената на петрола се срина драстично откакто плановете за сделката бяха обявени през април миналата година някои анализатори очакваха да има съпротива от страна на акционерите, а сред собствениците на Shell наистина се наблюдаваше известен скептицизъм относно ползите от толкова голямо сливане. При все това обаче главният изпълнителен директор на Shell Бен ван Беурден защити позицията, че придобиването ще увеличи капиталовите потоци и ще подобри способността на Shell да изплаща дивиденти на акционерите си, а производствените мощности на BG ще помогнат за поддържане на спадащия добив на високи равнища. По време на заседанието акционерите са изразили увереност в „стратегическата логика на комбинацията“, посочва ван Беурден в изявлението си.
Планираното придобиване, което ще превърне Shell в най-големия търговец на втечнен газ в света, трябва да бъде одобрено и от акционерите на BG, които ще се срещат в четвъртък. Освен това сделката трябва да бъде разгледана и от антитръстовите власти, преди окончателно да бъде финализирана в средата на февруари.
„Нарасналата група ще има още по-голям потенциал за растеж, ще се ползва от още по-големи синергии и възможности за намаляване на производствените цени, ще бъде още по-устойчива на сътресения в цените на суровините и ще е в състояние да изплаща високи дивиденти на акционерите си“, коментираха сделката от петролната инвестиционна банка Tudor, Pickering, Holt & Co.