Американски инвеститор е заявил устно интерес към участие в проекта АЕЦ"Белене", България очаква възможно
най-скоро и писмо за намеренията. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред журналисти след заседанието на Министерския съвет.
Когато определен инвеститор проявява интерес към проект, по който България работи, има процедура - първо инвеститорът изпраща писмо за намеренията. Поискано е такова писмо. Очаква се то да бъде получено възможно най-скоро, защото засега интересът е в устна форма, каза министърът, цитиран от БТА.
След това се подписва споразумение за конфиденциалност, което е подготвено. "В рамките на финансовата работна група се анализа какви са желанията, възможностите и какво се предлага", обясни министър Трайков.
Припомняме ви, че във вчерашния брой на вестник "Стандарт" се появи информация, че американски пенсионен фонд проявява интерес да инвестира в проекта. Според статията американците били готови да вземат 20% от централата, което по груби сметки означава, че те трябва да дадат поне 1 млрд. евро. През последните няколко години цената на втората атомната централа у нас варира между 5 и 6.3 млрд. евро съответно според българските и руските разчети.
В същото време обаче фондът предлага да финансира и дела на НЕК в проекта, който е 51%. Това пък значи, че компанията ще трябва да извади поне още 2 млрд. евро, тъй като вложените вече от българската държавна компания пари в "Белене" се изчисляват на над 1 млрд.
Във връзка с тези твърдения вицепремиерът Симеон Дянков коментира, че не е участвал в такива разговори. Той обаче определи подобна идея като потенциално интересна за България. Сега най-важното е да се реши дали страната ни има нужда от такъв проект и дали той е финансово издържан, а това щяло да стане ясно през втората половина на тази година, стана ясно още от думите на Дянков.
Ново удължаване на преговорите за АЕЦ "Белене" прогнозира още вицепремиерът. Той беше начело на правителствена делегация, в която бяха министрите на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков и на транспорта Ивайло Московски.
"Връзките ни с Русия не са само енергетика и туризъм", каза за БНР Дянков. Той допълни, че темата АЕЦ "Белене" не е била основна на срещата с руския енергиен министър Сергей Шматко, тъй като решенията за централата се вземат в България, а и анализът на проекта продължава.
Относно възможността България да поиска ново удължаване на срока за приключване на преговорите и за вземане на решение за съдбата на централата министърът каза: "Този срок е удължаван вече толкова пъти, така че предвид икономическата ситуация, а не само специфично енергийната ситуация в Европа, очаквам, че ще има още време, необходимо за това. Вече мисля, че сме на седмото или осмото продължение, така, че - да, вероятно ще има нужда от допълнително време".
Припомняме ви, че в края на месец януари се появи информация, че проектът за втора атомна централа у нас е пред ново отлагане. Формално причината за предстоящото решение е, че британската банка HSBC, наета за финансов консултант на проекта, все още не е готова с окончателния си доклад. Контрактът с банката е 18-месечен и изтича чак през ноември 2012 г.
Ситуацията с АЕЦ "Белене" не е променена. Това съобщи тази сутрин в ефира на "Нова телевизия" министър Трайков. Според него не са ясни още 3 неща - разпределението на рисковете, ескалационните индекси и цената на кредита.
"При сегашната ситуация няма основания, че можем да вземем окончателно решение", каза министърът. Той добави: "Обстановката е динамична, обстоятелствата се променят. В момента, в който имаме решение, ще го сложим на масата".