Кога, а не дали – така изглежда ситуацията с евентуалното намаляване на кредитния рейтинг на САЩ. Изглежда, че раздялата на най-могъщата световна икономика с отличния ѝ кредитен рейтинг е въпрос само на време, при това на малко време, пише в свой анализ популярната американска медия The Daily Beast.
Поне до момента демократи и републиканци дори не се приближават към компромис за тавана на публичния дълг на страната, който е решаващ за имиджа на САЩ пред пазарите. Дори напротив – противоречията стават все по-остри, след като говорителят на Републиканската партия в Камарата на представителите Джон Бейнър директно обвини Барак Обама, че иска "да му подпишем празен чек". Лидерът на демократите в Сената Хари Рийд пък представи план, който не е съобразен с почти нито едно искане на републиканците. В момента двете партии си делят властта над Конгреса – републиканците контролират долната камара (Камарата на представителите), а демократите владеят горната (Сената).
През последния месец в Белия дом са получени предупреждения от всички големи кредитни агенции (Standard & Poor's, Moody's и Fitch), че ако не бъде изготвен убедителен дългосрочен план за преструктуриране на американския публичен дълг, то в петък (29.07.11) САЩ ще се прости с кредитния си рейтинг AAA. Кредитните агенции изрично са предупредили, че решението за публичния дълг трябва да е дългосрочно, а не краткосрочно, каквито настроения се появиха сред управляващите среди в САЩ напоследък.
В началото на месеца и Moody's, и Standard & Poor's писмено предупредиха, че са поставили американския кредитен рейтинг под ревизия и може да се стигне до евентуалното му намаление. Оттогава нито един специалист от двете агенции не желае да коментира пред камера или микрофон дали понижението ще стане факт – главно заради опасенията, че всяко експертно мнение може да доведе до паника на борсовите пазари.
Ако се стигне до сваляне на кредитния рейтинг на САЩ, размерът на влиянието върху световните пазари става трудно предсказуем. Най-просто казано свалянето на американския кредитен рейтинг означава загубено доверие в долара. Вероятно голям брой американски съкровищни бонове ще бъдат разпродадени, което ще доведе и до обезценяване. Пример в това отношение е Япония, чийто рейтинг беше свален от AA до AA- през януари тази година и това доведе до поевтиняване йената спрямо другите големи световни валути и съответно повишаване на разходите по обслужване на задълженията на Япония към кредиторите ѝ.
Според 14-тата поправка на Конституцията на САЩ американският президент има възможност да вдигне тавана на публичния дълг на страната с една изпълнителна заповед. Текстът обаче не е категоричен и евентуално еднолично решение на Обама може да се оспорва в съда. Въпреки това бившият американски президент Бил Клинтън вече посъветва Обама да действа и да се тревожи за съдебните битки на по-късен етап.