Американският сенат започна обсъждането на проект за санкциониране на Китай, който е обвинен в подценяване на своята валута - юана, за да подкрепя своя износ. Тази политика предизвиква остра реакция от страна на САЩ, чиято индустрия е тежко засегната от рецесия, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Сенаторите гласуваха със 79 гласа "за" срещу 19 "против" започването на дебати по текста, който евентуално да бъде приет по-късно тази седмица. С наближаването на изборите през ноември 2012 г. онези, които подкрепят текста, все повече настояват, че американската икономика, чиято безработица е 9.1%, страда от ситуацията, създадена от китайската валута.
Много американски представители на двете политически крила обвиняват Министерството на финансите, че не е обвинило официално Китай в манипулиране на юана. Чрез този законопроект сенаторите искат да принудят финансовото ведомство да предприеме стъпки в тази насока, като те дори предвиждат в краен случай налагане на санкции.
Един от основните застъпници на текста - сенаторът демократ Чък Шумър каза преди вота, че това е "възможност да се помогне на средната класа да се върне на работа". "Нямаме друг избор, освен да поправим злото, нанесено от Китай", подчерта той.
Противниците на проекта се опасяват от търговски войни с Китай. Гой обаче им отговори, че САЩ вече са в търговска война с Китай, която губят.
Администрацията на президента Обама, която поддържа политиката на диалог с Китай, не подкрепя тази мярка. Така инициативата на сената поставя президента в неудобна ситуация.
"Разглеждаме законопроекта", каза говорителят на Белия дом Джей Карни на пресконференция, но призна, че юанът продължава да е силно подценен.