Американският шистов петрол може да се завърне на пазарите при стойности от 40 долара за барел

29.02.2016 | 11:20
по статията работи: Даниел Василев
Компаниите от сектора намалиха производствените разходи и обмислят увеличаване на добива при ценови ръст
Американският шистов петрол може да се завърне на пазарите при стойности от 40 долара за барел
Снимка: Thinkstock/Guliver

Преди по-малко от година производителите на шистов петрол в САЩ посочиха, че ще е необходимо цената на суровината да се покачи до над 60 долара за барел, за да може производството му да бъде рентабилно. Днес някои от посочват, че ще бъдат склонни да произвеждат и при значително по-ниската цена от 40 долара за барел. Ако тяхното предупрежение се окаже реалност, очакванията за ценови ръст на петрола на международните пазари може да спаднат, а продължителността на възстановяването на пазара да спадне значително, което най-вероятно ще доведе до удължаване на най-тежкото свръхпредлагане на петрол за последното поколение, предаде Reuters.

Освен повишаването на рентабилността за конвенционалните производители има и друга негативна новина от шистовия отрасъл – някои от компаниите облмислят да увеличат капиталовите разходи. Сред тях е Continental Resources Inc, притежавана от милиардера Харолд Хам, която ще започне да увеличава производствения си капацитет при цени от между 40 и 45 долара за барел. От компанията посочиха, че ще увеличат производствения си капацитет с 10% към 2017 г. при тези стойности на петрола.

Други компании от отрасъла също посочиха, че са готови да увеличат добива. Rival Whiting Petroleum Corp., която е най-големият производител на шистов петрол във формацията Бакен, намиращата се в Северна Дакота, ще спре дълбаенето на нови сонди към края на март, но „обмисляме да завършим тези кладенци“ при цена на петрола между 40 и 45 долара за барел, коментира председателят и главен изпълнителен директор на компанията Джим Волкър. Преди по-малко от година, когато Rival Whiting все още не беше редуцирала разходите си, от компанията посочиха, че ще трябва цените на суровия петрол да нараснат до 70 долара за барел, за да могат да подновят добива.

Възможността шистовият петрол да се върне на пазара при цена от над 40 долара за барел вече се разглежда сериозно от анализатори, както и останалите производители и тя действа като „таван на цените на петрола“, псочи Джон Килдуф, партньор в Again Capital LLC. “Ако в икономиката започнат да се наблюдават бичи настроения, компаниите от шистовия сектор ще започнат да увеличават предлагането“, допълни още той. Същевременно някои производители вече започнаха да хеджират производството в бъдеще при цени от 45 долара за барел към 2017 г., което може да започне да действа като под спрямо всяко възможно редуциране на предлагането.

Въпреки че в момента петролният сектор преминава през най-тежката си криза от 80-те години на миналия век, която се очакваше първоначално да елиминира затъналите в дълг производители на шистов петрол, сривът на цените доведе до поевтиняване на технологията за добив от шисти. Например Hess Corp., която добива всеки 15-ти барел с петрол в Северна Дакота, вече успя да намали цената на добива от новия си кладенец в Бакен с 28% през 2015 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...