Американците обвиняват политическото съперничество във Вашингтон за спадащата икономическа конкурентност на страната и държи и републиканци и демократи отговорни за това. Това показа вчера оповестено изследване на бизнес училището в Харвард.
Проучването отбелязва, че БВП на САЩ расте с около 2% след 2000-та година, което е под средното ниво от между 3% и 4% характерно за предишния половин век. В проучването се посочват серия от фактори, включително сложните корпоративни данъци, обърканата имиграционна система и застаряването на нацията, като допринасящи за забавянето на растежа.
Изследването признава, че фактори включващи нарастващата разлика в доходите, спадащия ръст на производството и увеличения брой хора в работоспособна възраст, които нито са работещи, нито търсят работа, показва че американската икономика става по-неконкурентна.
Повечето от бившите възпитаници на Харвард са на мнение, че американската политическа система вреди на икономиката. Това мнение се споделя и от тези следващи политиката като 82% от републиканците, 74% от независимите и 56% от демократите са на същото мнение.
Малка част от членовете на която и да е партия са на мнение, че тяхната собствена партия действа така че да подкрепя икономическия растеж.
Допитването не е проучвало дали отговарящите предпочитат кандидата на републиканците Доналд Тръмп или кандидата на демократите Хилъри Клинтън. Някои от отговарящите обаче са споменали, че се опасяват, че нито единия от двамата ще промени статуквото във Вашингтон и който и да бъде избран няма да промени сегашната система.
Подобно проучване на общата публика установи, че значима част обвиняват политическата система за боксуващата икономика. 49% от републиканците, 38% от независимите и 26% от демократите заявяват, че политиката вреди на растежа.
Проучването епоказва, че двупартийната решетка спира федералното правителство от атакуване на структурни проблеми пред които е изправена американската икономика и се предлагат стъпки в посока на разваляне на тази двупартийност.
Всичко това идва ден след като Националното статистическо бюро за преброяване обяви, че средния доход на домакинствата е нараснал миналата година с 5.2% до 56 500 долара, което е най-високо ниво след 2007.
Проучванията покриват 4807 бивши възпитаници на Харвард отговорили между 3 май и 6 юни и 1048 души от обществото участвали в допитване между 10 юни и 26 юни. Проучването на общественото мнение има допустима грешка от 3.3%. Това не важи за допитването в Харвард, тъй като допустима грешка там не се прилага, тъй като проучването не е на случаен принцип.