Банкови анализатори прогнозират, че 2016 г. ще бъде най-тежката година за банковия сектор в САЩ от кризата през 2007/08 г., особено в светлината на изключително слабия старт на годината за индустрията, предаде Reuters. Според експертите пазарите са притеснени за икономическия растеж на втората по големина икономика на света – Китай, както и за политиките на нулеви лихвени проценти на централните банки, които оказват негативно въздействие върху дейността на капиталовите пазари, както и на динамиката на заемите.
Според прогнозите доходите на 6-те най-големи банки в САЩ ще се свият със средно 20% на годишна основа. Очаква се някои от тях, като Goldman Sachs, да отчетат най-слабото си представяне за последните 10 години. Причината за негативната прогноза са именно негативните новини от глобалните банки през първото тримесечие на 2016 г., като анализаторите напомнят, че именно през този период на годината банките реализират обикновено около една трета от целите си приходи.
„Това, което тревожи хората, е възможността слабостта на банковия сектор да продължи и през следващите месеци“, коментира главният банков анализатор в Goldman Sachs Ричард Рамсден. „Ако сте в ситуация на значително свиване на приходите си, вие сте изправени пред лимит на възможностите за намаляване на разходите си, за да поддържате баланса си в равновесие“, изтъкна още Рамсден.
Инвеститорите ще получат подробно картина за състоянието на финансите на големите банки в САЩ, когато те ще представят данните за представянето си през първите 3 месеца от годината. Първа сред институциите ще предостави информация JPMorgan Chase, най-голямата банка в страната. След нея счетоводни данни ще публикуват и Bank of America и Wells Fargo в четвъртък, Citigroup в петък и Morgan Stanley и Goldman Sachs в понеделник и вторник идната седмица.
Банките в страната се опитват да генерират повече приходи през последните години в контекста на увеличаващите се регулации в сектора, които изкуствено увеличават цената за правене на бизнес. Най-големите предизвикателства пред тях са търговията с инструменти с фиксирана доходност, където тежките капиталови изисквания, новите регулации за деривативните финансови инструменти и ограниченията на търговията направиха този вид дейност по-непривлекателен.