Англичани раздвижиха пазара на ваканционни имоти у нас, продават домовете си след Брекзит

15.08.2016 | 17:35
по статията работи: Росен Бояджиев
Пазарът на ваканционни имоти по Южното ни Черноморие се раздвижи. Това се дължи на англичаните, които имат имоти в страната и в момента продават
Англичани раздвижиха пазара на ваканционни имоти у нас, продават домовете си след Брекзит
Снимка: под лиценза на creative commons

Пазарът на ваканционни имоти по Южното ни Черноморие се раздвижи. Това се дължи на англичаните, които имат имоти в страната и в момента продават. Първо, те продават защото решението за излизане на Великобритания от ЕС, би им създало проблем да стопанисват имотите си в България. И второ - заради курсовите разлики. Паундът доста падна спрямо еврото. Когато тук цените са в евро, излиза много по-изгодно за тях да продават и дори малко да намалят цената. Именно затова някои ваканционни имоти, които се продават от англичани, са с по-ниски цени. Това обясни пред "Стандарт" Илиана Василева, зам.-председател на "Сдружение брокери на имоти".

Прогнозите, че това лято руските купувачи ще се завърнат и ще купуват ваканционни имоти, по-скоро не излязоха верни. "Върнаха се руските туристи от гледна точка на това, че Турция е затворена дестинация за туризъм, но ръстът на купувачи и инвеститори от Русия не е голям, както беше през предишните години", каза Илиана Василева.

"За съжаление, руските купувачи не се завърнаха по родното Черноморие", коментира и Стефка Томова от имотна агенция "Явлена". Повечето руснаци дори продават имотите си. "Купуват тези, които са с постоянно пребиваване тук. Например, ако са си купили нещо в Слънчев бряг и искат да дойдат в по-голям град, да отидат в Бургас или Поморие. Местят се от ваканционния тип към имот, който е с жилищно предназначение", обясни Стефка Томова. По думите й и от българите има интерес към ваканционните имоти. Като през миналото лято, така и сега основно те движат пазара.

За първи път от доста време насам се усеща търсене на къщи и вили около София. През предишните години на застой на пазара, този тип имоти не се търсеха често. Хората, които имаха възможност да купуват жилище, търсеха по-скоро апартаменти. Те бързо се дават под наем, бързо се препродават. Докато ваканционният имот или селската къща се използват най-вече за уикенда и ваканции, те са като екстра, бонус за едно семейство, коментираха брокери за "Стандарт".

Илиана Василева каза, че има хора на пазара, които търсят парцели или къщи за целогодишно живеене в околностите на София. "Това е нова тенденция, защото през последните 5 години това го нямаше. Хората искат да се изнесат, да живеят целогодишно в къща в околностите на столицата. Новата тенденция е да се търсят парцели, които да се застроят", коментира Илиана Василева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...