С рецепти, издавани само на компютър, са задължени да работят всички лекари и аптеки в страната от първи април. Мярката, предложена от БЛС, е разписана в Националния рамков договор. Целта – улесняване при изписването и предоставянето на лекарства. Оказва се обаче, че на места даването на електронна рецепта е трудност.
„Ако имаш един кабинет, практически нямаш проблеми. Ние от 7 – 8 години работим с програми, с компютри, принтери, но ако имаш три кабинета – трябва да си ги оборудвал и трита с тази техника. Те трябва да са свързани на един сървър, за да можеш да си поддържаш амбулаторните номера един след друг, трябва да имаш три касови апарата, или един мобилен, който да разнасяш включително и по домовете“, коментира д-р Стефан Христов – общопрактикуващ лекар в с. Ягода.
Фармацевтите подкрепят идеята, но не и нейната реализация.
„Да, има предимство, защото там е написано на компютър – разбираемо, четимо за фармацевта, но всъщност в малките населени места, лекари, които обслужват 2-3-4 региона е трудно да носят със себе си лаптоп с принтер. Вариантът, както досега, от 2013 г. до този момент имаше възможност рецептите да се изпринтват от софтуер и да се пишат на ръка. По-скоро може би този вариант докато не влезе електронната рецепта в действие“, посочи Маргарита Грозданова от Българския фармацевтичен съюз.
Ако все пак една аптека реши да приеме ръчно написана рецепта, е заплашена тя да не бъде отчетена от Районната здравна каса. В такъв случай продаденото лекарство ще остане незаплатено от Касата.