Аржентина сключи историческа сделка с някои от международните си кредитори и се съгласи да изплати 4,65 милиарда долара, предаде Reuters. Така страната преустановява 14-годишните съдебни спорове с кредиторите си, а ходът ще ѝ даде шанс да се върне на международните кредитни пазари, смятат анализатори. Сделката между двете страни ще бъде представена пред местния Конгрес за ратификация до края на седмицата.
Когато средствата на кредиторите бъдат изплатени, Аржентина ще може отново да емитира външен дълг. По думите на министъра на финансите на страната Алфонсо Прат-Гей, тя ще осъществи две или три нови емисии на обща стойност 15 милиарда долара през април. С тези средства ще бъдат обслужени плащанията към международните кредитори, които към момента са замразени, изтъкна министърът.
„Това е гигантска стъпка напред в продължилото изключително дълго съдебно дело, но определено не е последната стъпка“, коментира медиаторът Даниел Полък. Според договореното между двете страни споразумение четири външни кредитора, плащанията към които в момента са замразени, ще получат 75% от дължимите им средства, в това число по главницата и лихвите към нея, допълва още Полък.
Правната сага между страните отне почти 15 години, покрай нея се разразиха улични протести в столицата на страната Буенос Айрес, а една военна корвета на Аржентина беше иззета от кредиторите като обезщетение към дълга. Същевременно икономическите политики на управниците на страната бяха насочени към събиране на средства посредством фискални методи, тъй като кредиторите ѝ и попречваха да набира средства на международните пазари, което оказа допълнително негативно въздействие върху състоянието на икономиката.
През годините многобройни дела срещу Аржентина бяха заведени от хедж-фонда Elliot Management, управляван от милиардера Пол Сингер. „Преговорите с него бяха тежки, но той несъмнено беше справедлив“, коментира Полък. В изявление от фонда посочват, че са „доволни“ на сделката, в която получават малко по-висок процент изплащане на дълга, отколкото някои други инвеститори, които се споразумяха със страната на 72,5% по-рано този месец. Очаква се следващите сделки да бъдат основани именно на тези условия, а не на договорените тази седмица, посочи още Полък.
Сред инвеститорите, с които държавата успя да се споразумее в началото на седмицата, са още Aurelius Capital Management, управлявана от бившия служител на Elliot Марк Бродски, Davidson Kempner и Bracebridge Capital. Към момента говорителите на Aurelius са отказали коментар.
Аржентина изпадна във фалит през юли 2014 г., след като предишният ляв президент на страната Кристина Фернандес отказа да преговаря с кредиторите, въпреки че според икономисти по това време тя все още можеше да договори по-добри условия, от договорените по предишния фалит през 2002 г. Тогава страната се съгласи на суапове по облигации на стойност 100 милиарда долара.