Археолози откриха древен храм в Мелник

01.09.2008 | 17:45
по статията работи: Апостол Апостолов
Проектът "Мелник - Богозиданият град" предвижда превръщане в туристическа дестинация платото "Свети Никола" и едноименния православен храм, строен от деспот Алексий Слав
Археолози откриха древен храм в Мелник

"Мелник постепенно оживява. За първи път от 1989 г. насам разполагаме с държавни средства за археологически разкопки, заяви днес в Сандански археологът проф. Виолета Нешева. Тя даде подробности за развитието на разработван в района проект: "Мелник - Богозиданият град". Нешева се занимава с археологически изследвания на Мелник почти 40 години. За този период са проучени 25 черкви, 2 манастира и 2 митрополии, едната от които е от времето на цар Борис Ι. Финансирането на проекта е съвместна инициатива на община Сандански, Националния археологически институт с музей при БАН и Министерството на културата, поясни археологът. Отпуснати са още пари и по програма ФАР.

Проектът предвижда превръщане в туристическа дестинация платото "Свети Никола" и едноименния православен храм, строен от деспот Алексий Слав и мелнишката Малка "Света гора" - комплекс от 5 манастири, съществували до началото на ХХ век.

Алексий Слав (1207-1230 г.) e самостоятелен владетел, деспот. Произхожда от династията Асеневци. Сестрин син e на царете Асен, Петър и Калоян. Братовчед на цар Борил и севастократор Стрез, пише Уикипедия. Енергично се противопоставя на цар Борил, като го смята за "узурпатор". През 1208 г. влиза в договорни отношения с латинския император Хенрих Фландърски, който го удостоява с титлата деспот. Родопското население обича своя деспот и го подкрепя. Владеел множество непревземаеми планински крепости. Под негова власт са Западните и Централни Родопи, и голяма част от Източна Македония, на изток от р.Струма.

Първоначално главната му резиденция се намира в крепостта Цепина, днес край село Дорково в Родопите - (1207 - 1212 г.). След 1212 г. премества седалището си в крепостта Мелник, скътана в полите на Пирин планина. Прави значителни дарения на манастири. Такъв е случая с манастира "Св. Богородица Спилеотиса" край Мелник, в грамотата за което се самоопределя, като "самодържец".

Според съвременниците му е бил най-забележителната личност на Балканите. Славел се е, че никога и на никого не бил подчинен. Споменът за него е живял със столетия. Името му се споменава в една грамота на владетеля Константин Драгаш през 1393 г.


Виолета Нешева подчерта, че успешно са приключили археологическите проучвания на един от най-интересните православни храмове, свързан с Мелнишката митрополия от 1840 г. На всички обекти е направена е аварийна консервация.

В кметството на града е изграден Европейски информационен център, който ще бъде пуснат в действие наскоро и ще предлага в дигитален формат данни за Мелник и околностите. Проектът е специално съобразен и с хората с увреждания.

"Този храм е изоставен още в края на 50-те години на ХХ век. Ние предполагахме, че храмът е възрожденска черква. Оказа се, че тя е само възобновена през Възраждането, тъй като открихме под руините доста по-ранна сграда - от VI в. ", разказа за научните резултати от изследванията проф. Нешева.

По време на проучванията не са направени изключителни находки, тъй като всички ценно е изнесено в Гърция през 1913 г. Най-хубавите неща днес се намират в Атонските манастири и Националната библиотека в Атина.

Ранната черквата от VI в. е имала изключително качествени стенописи, отломки от които са открити при разкопките. Те ще бъдат тепърва внимателно проучвани.

Първоначалните впечатления на археолозите обаче са, че най-вероятно стенописите са рисувани от майстори от школата, сътворили прочутите стенописи на черквата "Свети Никола", намираща се на едноименното плато над Мелник.

Проф. Нешева увери, че "Св. Св. Петър и Павел" ще бъде възобновена и отворена за посещения до 2 години.

Професорът посочи още един уникален мелнишки православен храм - манастирът "Света Богородица Пантанаса", обект на 4-годишни разкопки. В строения през ΧΙΙΙ в. от деспот Алексий Слав манастир има уникални стенописи, по-ранни от световноизвестните на италианския майстор Джото.

Разкопките в "Света Богородица Пантанаса" са практика и за учениците от единственото специализирано от рода си у нас училище - НГДЕК, лицей на Софийския университет "Климент Охридски".

"Мелник страда и от липса на квалифицирани кадри - градът не разполага от дълги години със специалист-археолог, екскурзоводи с подготовка на различни езици, няма указателни табели, стопаните не почистват растителността и бурените около къщите си. Мелник вече не е община, кметът има ограничени възможности за действие", каза още проф. Нешева.  Тя изрази недоумение от факта, че нито бизнесмен не е предложил помощ дори за терентите проучвания, че на туристите не се предлагат подходящи рекламни издания за Мелник.

Видеорепортаж от пресконференцията днес може да видите тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....