Промените в Закона за защита на потребителите (ЗЗП), приети на първо четене от Народното събрание на 1 март 2013 г. заплашват да ликвидират, както кабелната индустрия, така и създаването на нови телевизионни програми. Това заявиха от Българската асоциация на кабелните комуникационни оператори (БАККО).
Според тях направените промени повече ограничават, отколкото пазят правата на потребителите, като в същото време оказват негативен ефект върху кабелната и медийна индустрии.
За какво става дума
Според промените в Закона за защита на потребителите, внесени в Народното събрание от Мартин Димитров се създава нов чл. 147а, според който при доставка на телевизионни програми, разпространявани
от лицензирани оператори, към договора трябва да се прилага списък с индивидуализирани наименования на предлаганите телевизионни програми.
От асоциацията категорично заявяват, че с тази промяна се ограничава правото на потребителите да ползват нови програмни продукти, тъй като блокират търговията с ново телевизионно съдържание.
Невъзможно, заради задължението кабелните оператори да искат писмени разрешения от всеки абонат, за всяка промяна.
Според т.4 от чл. 147а от проектозакона “Промени в списъка на телевизионни програми по ал.1 не може да се извършват без изричното потвърждение от страна на потребителя, изразено в писмена
форма”.
Според асоциацията най-засегнати ще са абонатите на големите оператори, където за прибавяне или отпадане на един канал, ще се налага да се събират над 300 000 декларации.
Освен това, според БАККО подаването на писмени декларации от операторите към СЕМ по чл. 125в на 3, вместо на 6 месеца, ще блокира работата на регулатора и ще доведат до ненужна бумащина. СЕМ ще
бъде засипан с кашони документация, която по реда на Закона за радиото и телевизията операторите така или иначе са длъжни да подават в електронния регистър на Съвета.
Единственият „ефект” от тази мярка ще е затруднената комуникация регулатор-оператори и превръщането на СЕМ в архив от ранга на държавния, смятат от БАККО.
Според предложените промени в чл. 147 се създават ал. 4, според която “изменение на договор за доставка може да се извърши и при наличие на форсмажорни събития, удостоверени по безспорен начин, при законодателни промени, които са приложими в конкретния случай, както и при разпореждане на компетентен орган, действащ в обхвата на предоставената му от закона компетентност".
Относно тази промяна от асоциацията заявяват, че заложената възможност "компетентен орган" да разваля двустранни договори, подписани между търговска компания и техните клиенти, е пряка намеса на трета страна, различна от съда, в двустранен договор.
Кабелните оператори ще са в ситуация да инвестират в мрежа, с която на практика не могат да се разпореждат пряко, тъй като бизнес-резултатите им ще зависят от „компетентен” орган, който не е вложил
никакви средства в инфраструктура.
“Скрити зад паравана на „потребителския интерес”, предложените текстове несамо, че не го защитават, но в действителност товарят както потребителя, така и бизнеса с допълнителни разходи”, е
становището на асоциацията.